Quantcast
Channel: Legjobb receptjeim - avagy az étkezés összetartja a családot
Viewing all 161 articles
Browse latest View live

ÁFONYÁS KALÁCS SZOKNYÁBAN

$
0
0

Egy mutatós, aranyos formázási ötlettel találkoztam az egyik blogon Krisztinél, megtetszett így hát kipróbáltam. A csinos buktákat finom, házi áfonyalekvárral töltöttem be. Természetesen bármivel tölthető, ami sűrűbb állagú.

600 g liszt

2 dl langyos tej (vagy ha joghurt nélkül, akkor összesen 3 dl tej)
100 g joghurt vagy aludttej

30 g friss élesztő
2 tojás sárgája (a fehérjét zacskóban lefagyasztottam, a zacskót csészébe helyezem és beleöntöm a tojás fehérjét, a zacskóra göböt kötök, ha összegyűlt a megfelelő mennyiség, akkor angyali piskótát sütök, csak fehérjéből) 
3 evőkanál cukor, lehet kicsit több cukorral, édesebbre
5-7 dk puha vaj a végén
1 citrom vagy narancs reszelt héja (kimaradhat)

Sűrű, saját befőzésű áfonyalekvár (vagy más sűrű lekvár, pl. szilvalekvár), de lehet mák, dió, túró

Lekenéshez:

1 tojás sárgája
kevéske tej (1 kávéskanál)


Az élesztőt a langyos, cukros tej egy részében felfuttattam. A dagasztó tálba szitáltam a lisztet, összekevertem a sóval. A közepébe mélyedést készítettem, ide öntöttem a joghurtot, hozzáadtam a felfutott, élesztős tejet, belereszeltem egy citrom héját (úgy hívom- rch), a tojás sárgáját villával elkevertem a maradék tejben és bedagasztottam a tésztát. A legvégén beledolgoztam a puha vajat. Liszttel megszórtam, konyhakendővel letakartam a szép fényes, rugalmas tésztát és hagytam duplájára kelni (kb 1 óra).
A megkelt tésztát finoman átgyúrtam, 10 (lehet 12 vagy 16) egyforma részre osztottam, kis gombócokat formálva. Mindegyikből levágtam hüvelykujjnyi darabot, ebből készül a díszítésünk. A gombócokat kicsit kinyújtottam, a közepükbe tettem egy evőkanál áfonya lekvárt és összecsipegettem az oldalát, összefogtam és gömbbé formáztam. 


Két gáztepsit kibéleltem sütőpapírral és ráhelyeztem a gombóc buktákat. kb 13-14 cm-es rudakat sodortam a maradék tésztákból, nyújtófával kicsit lelapítottam és késsel egyenlően bevagdostam a tészta-szalagokat. A kis szoknyákat a gombócok köré tekertem és a végeiket összecsippentettem. 30 percet kelesztettem meleg helyen, konyhakendővel letakarva. 


A sütőt előmelegítettem 175-180C fokra, a kis kalácsokat lekentem a felvert tejes tojássárgájával.
Kb 30 perc alatt készre sütöttem, rácson hagytam kihűlni.


Nagyon finomak és nagyon mutatósak!!! Másnap kicsit szárazabbak lettek, frissen fogyasztva a legfinomabb, de elfogytak az utolsó morzsáig :)

Köszi a formázási ötletet, Kriszti :)

A fele mennyiségű kisült töltött buktát, kalácsot, le is lehet fagyasztani.

Facebookon is követhetőek a receptjeim :)

vicuska13.blogspot.hu

SZAMOBORSZKI HÚSSZELETEK SZALONNÁS ZSEMLEGOMBÓCCAL

$
0
0

FENOMENÁLIS lett! Belopta magát a szívembe :) Köszönöm, hvala Saša!!!
FB-n találtam "Sašina kuhinja" oldalán Samoborski kotletnéven ezt az egyszerű és finom húsételt videó recept formában. 2200 like-ot kapott és 687 megosztást ért el a legfrissebb adatok szerint. Szamobor (horvátul Samobor) városka Horvátországban, a Száva folyó jobb partja közelében a Zsumberk-Szamobori-hegység keleti lábánál fekszik, vadászok-halászok kedvelt helye.


4-5 főre készült

1200 g sertéskaraj
só, bors
disznózsír
4 nagy cikk fokhagyma apró kockára vágva
1 csokor petrezselyemzöld
1 teáskanál köménymag (daráltat használtam, szerintem római kömény is jó lehet hozzá)
2 dl fehér bor (volt itthon 2 dl vörösborom)
tettem még bele egy bő evőkanál szárított natúr zöldséget (majdnem mint a delikát, de só- és adalékmentes)

1,200 kg csontos karajt kikanyarítottam, a csontból és leeső húsnyesedékből leves készült.  A húst felszeleteltem, éles késsel centiméternyire bevagdostam körben, kiklopfoltam, mindkét oldalán megsóztam, megborsoztam, beleforgattam lisztbe. 


Disznózsírt (2 bő kisebb fakanálnyit) hevítettem, a szeleteket megpirítottam rajta és kiszedtem egy tálba. 


A maradék zsírban 4 nagyobb cikk apró kockára vágott fokhagymát kicsit átsütöttem és felöntöttem 2 dl vízzel. 


Amikor felforrt, visszahelyeztem a hússzeleteket, megszórtam egy csokor apróra vágott petrezselyemmel, teáskanál darált köménnyel, hozzáöntöttem 2 dl vörösbort (eredetileg fehér bor ment bele), utána sóztam. Időnként megfordítva a húst, fedővel fedve kb fél óra alatt puhára pároltam, közepestől kisebb lángon eme költeményt. A vizet pótoltam. Ha valaki több szaftot szeretne, nagyobb adag folyadékkal, utána fűszerezve megoldható az igény.


Az eredeti receptben rizzsel tálalták.  Kolozsvári rakott káposzta volt előző napokban ebédre, ezért úgy gondoltam, jól illik a zaftos húshoz a zsemlegombóc. Régóta kedvelem Frank Júlia receptjét, a szalonnás zsemlegombócot. Aki nem szereti, vagy nem ehet füstölt szalonnát, készítse nélküle. A hagymát, fokhagymát kihagytam belőle, szerintem a hús zaftja pont eléggé fűszeres.

SZALONNÁS ZSEMLEGOMBÓC

4-5 szelet kenyér, apró kockákra vágva (eredetileg 4 zsemle)
2-3 dl tej
2-3 evőkanál liszt, nekem kétszer ennyi ment rá
2 egész tojás, villával felverve
10 dk füstölt szalonna
1 csokor petrezselyemzöld
1 fej vöröshagyma (kihagytam)
2 gerezd fokhagyma (kihagytam)
só, bors
szerecsendió (kihagytam)
olaj vagy zsír

A kenyérszeleteket előbb keskeny csíkokra, majd apró kockákra vágtam. A szalonnát is felkockáztam, kisütöttem a zsírját, kiszedtem egy kis tálkába. 



A szalonna- plusz még fakanálnyi zsírban megpirítottam a kenyérkockákat, majd leöntöttem a tejjel és hagytam, hogy felszívja.
A tojásokat villával felvertem, + só, bors, hozzáadtam az apróra vágott petrezselyemzöldet és végül a lisztet. 

Csomómentesre kevertem, majd összekevertem az ázott kenyérrel és a szalonnapörccel. Sűrű galuskatésztát kell kapnunk, a liszttel sűríthetjük az állagát, ha szükséges.


Felforraltam a főzővizet, megsóztam. Kb nagyobb diónyira formáztam két tenyerem között a gombócokat, majd a forrásban lévő vízbe raktam, és újra forrástól számított 15 percig főztem. Kiszedtem óvatosan egy mélyebb műanyag szűrőbe, hogy lecsöpögjön.


A hússzeletek mellé tálaltam, a szaftjával meglocsoltam- hihetetlenül finom és mutatós ebéd étel, amely az ünnepi asztalon is megállja a helyét!!!!


Facebookon is követhetőek a receptjeim :)

vicuska13.blogspot.hu

ÉDES MÁRVÁNYOS KALÁCS SÜTŐTÖK TÖLTELÉKKEL

$
0
0

Ez a mutatós, napsütést idéző kalács eredetileg egy kínai vagy japán oldalon jelent meg, édes és sós változatban is süthető. Rendkívül finom, ajánlom mindenkinek elkészíteni. Puha, kellemes ízű és állagú, nem túl édes finomság. Akinek két formája van, szerintem jobban jár, ha dupla adagot készít, még az is kevés lesz! :)


KALÁCS:

300 g liszt
60 g cukor (sós változatnál annyi cukrot használjunk, amivel felfuttatjuk az élesztőt)
kiskanál só
1,5 teáskanál szárított élesztő vagy egy 50 g-os élesztő 1/3-a,
100 ml tej
80 ml víz
30 g vaj

TÖLTELÉK:

kb 200 g sült tökpüré (megsütünk egy egész, szeletekre vágott sütőtököt és abból lemérjük)
50 g cukor (sós változatnál a cukrot hagyjuk ki, sózzuk, fűszerezzük ízlés szerint)
30 ml tej
15 g vaj
15 g keményítő

10x25 cm-es sütő forma
olaj a forma kikenéséhez

Nyugodtan készíthető a megszokott módon, tálban a dagasztás, élesztő felfuttatása a megszokott módon, én most kenyérsütő gépet használtam a dagasztáshoz és kelesztéshez.
A kenyérsütő üstjébe öntöttem a meleg tejet a vízzel és belemostam az élesztőt, megszórtam kevés cukorral.

10 percig hagytam felfutni, addig is levegőssé szitáltam egy tálba a lisztet. Hozzáadtam a tejes élesztőhöz a lisztet, cukrot, sót és a puha vajat, melyet előtte pár másodpercig mikrohullámú sütőben meglágyítottam. A gép programját elindítottam, miután bedagasztotta a kalácstésztát, hagytam benne megkelni legalább a duplájára.
Addig is elkészítettem a tölteléket- egy mikrózható tálkába sorakoztattam a sütőtököt, cukrot, puha vajat és a keményítőt, hozzáöntöttem a tejet, majd jól átkevertem. 


Ezt a keveréket körülbelül 1 percig melegítettem a mikróban a legnagyobb hőmérsékleten, kivettem, átkevertem és újabb 1 percre visszatettem, újra átkevertem kanállal.

A gépben megkelt tésztát finoman átgyúrtam táblán, letakarva még pihentettem 15 percet. Téglalappá nyújtottam oly módon, hogy a hosszabb része kétszer hosszabb legyen a rövidebb oldalánál. Ráraktam, szétkentem rajta egy kanál hátlapjával a tölteléket, a nyújtott lap szélén 1 cm-t kihagyva. Ha nagyon sűrűnek találják, pár másodpercre mikróba lehet tenni a sütőtökös krémet melegedni, hogy felengedjen és könnyebben kenhető legyen.


A lapot gondolatban hosszában 3 felé osztottam és a bal 1/3-át ráhajtottam a második harmadra.


Erre hajtottam jobbról a 3. harmadot.


Most alulról hajtottam fel 1/3-ot a 2/3-ra, majd felülről a fennmaradt részt lehajtottam rá. 



Letakarva 5 percet pihentettem, magam is közben szusszantva egyet, pihenésképpen kiolajoztam a kb 10x25 cm-es kekszsütőmet.
Körülbelül 1 cm-re nyújtottam a tésztát, olyasmi hosszan, mint a kekszformám, hosszában 2 egyenlő részre vágtam. 
Mindkettőt 3 felé vágtam úgy, hogy a felső részénél 1,5 cm-t nem vágtam végig, egyben hagytam. 


Mindkét tésztát befontam. 


Belehelyeztem a formába az egyiket, aztán ráfektettem a tetejére a másik fonatot. 


Letakarva hagytam a duplájára kelni. A kenyérkét 180-190C fokon írták elő sütni, én, ismerve a sütőmet, 175-180C fok közé állítottam be és 35-37 perc alatt szép barnára sütöttem.



Rácsra téve hagytam kihűlni. Nem bírtam kivárni, amíg kihűl, leszeltem egy szeletkét megkóstolni :) Mennyei volt az íze!


A kész töltött kalács tetejét gyorsan lekentem egy ecset segítségével cukor és tej keverékével (fél dl tej + 1 kávéskanál cukor).



Ez a mennyiség egy szempillantás alatt elfogyott, nemcsak csodaszép, napsütötte kalács, de rendkívül finom is. Az utolsó szeleteket vajjal megkenve ettük. Istenien finom!

Forrás innen, diana1616


Facebookon is követhetőek a receptjeim :)

vicuska13.blogspot.hu

MANDARIN FORMÁJÚ SAJTOS HARAPNIVALÓ HIDEGTÁLRA

$
0
0

Szilveszterre készítettem ezt a finom, mutatós harapnivalót a majonézes krumplisaláta, töltött tojás, kedvencem- a sajtos rántott hús és a fasírt mellé. A mandarinok látványban és ízben is harmonikusan beilleszkedve kiegészítették a hidegtálat és pont úgy néztek ki, mint az igaziak. 


Előételnek is jó. Imádom a sajtot, és a fokhagyma határozottan jól illeszkedett ebbe a környezetbe, 
Összeállítása 5 percet vett igénybe, a megformázása kicsit többet. 14 kis mandarint sikerült élvezettel megformáznom :). Nekem nagyon ízlett! Az ötletet az interneten találtam.


Hozzávalók:

150 g kemény sajt (fele cheddart, fele trappistát használtam)
130 g kenősajt
2 keményre főtt tojás (10 perces)
2-3 nagyobb, édeskés ízű sárgarépa
5-6 nagyobb cikk fokhagyma
1-2 evőkanál majonéz, amennyit megkíván a massza


Kevés, sózott vízben megfőztem a hámozott sárgarépákat, hosszában kettőbe vágva. Amikor kihűltek, apró reszelőn lereszeltem. A kemény sajtokat belereszeltem egy közepes méretű tálba a reszelő kisebbik lyukán. Úgyszintén a fokhagymát és a két főtt tojást, hozzáadtam a kenő sajtot, megsóztam mindezt és összekevertem a majonézzel.
Egy kis tálkában vizet készítettem magamnak a mandarin könnyebb gyártásához. Ebbe a vízbe mártogatott kézzel formáztam meg a kis labdákat, mindegyiknek a tetejébe az ujjammal egy mélyedést nyomtam. 


Miután minddel elkészültem, mélyhűtő helyett kitettem a verandára 15 percre, hogy könnyebb legyen vele dolgozni a továbbiakban.
Vízbe mártott kézzel (vagy lehet olajozottal) a tenyeremen szétnyomtam egy diónyi sárgarépa reszeléket és bevontam vele a labdáimat. Tálcára sorakoztattam őket és a mélyedésbe egy-egy petrezselyemzöld levélkét nyomtam.



Facebookon is követhetőek a receptjeim :)

vicuska13.blogspot.hu

KÖNNYŰ, PUHA, SÜTŐPOROS FÁNK 15 PERC ALATT

$
0
0

Ez egy univerzális pillefánk recept- ennél egyszerűbb nem létezik, mert nem kell dagasztani, sem keleszteni, de még nyújtani sem! Gyorsan készül, gyorsan fogy!
Rupáner konyhájából, aki még jobban leegyszerűsíti a sütés menetét, mert átszámolta csésze mércére, tehát a mérleget sem kell előkapni. Köszönöm, Margó!
Tehát, a mérce 2,5 dl-es csésze.

2 tojás
2-3 lapos ek cukor
1 csomag sütőpor
2 csésze tejföl (lehet kefir, joghurt, aludttej), kb 400-500 ml
2 csésze liszt, kb 400-500 g
(mehet bele ízesítésnek vaníliás cukor, citrom reszelt héja)
kókuszzsír vagy olaj a sütéshez (legalább kétujjnyi legyen a lábas alján)


Egy tejfölös vederben kikevertem a tojásokat a cukorral, tejföllel, hozzáadtam a sütőport és hozzákevertem fakanállal a lisztet, sűrűbb galuskatészta-szerű (nokedli) legyen a tészta állaga. Ha kell még liszt, vagy tejfel, pótoljuk szükség szerint.
Egy mélyebb teflonbevonatú lábasban megmelegítettem a kókuszzsírt, annyi mennyiségű zsiradék vagy olaj szükséges, hogy a fánkok ússzanak benne, maguktól meg tudjanak fordulni, ahogy megsült az egyik oldaluk. Időnként megfordítottam őket, ha úgy láttam, hogy a másik oldal még nem elég szemet vidító színű. Két evőkanalat használtam a szaggatáshoz, az egyiket megmártottam a zsírban és egy fél evőkanálnyit (dió nagyságú) kiemeltem a tésztából és a másik kanál segítségével belecsúsztattam a zsírba. A láng közepes legyen, hogy a fánkok belseje átsüljön. Függ a gázrózsa méretétől, nehogy kívülről megpiruljon, belül pedig nyers maradjon. Érdemes egy próbasütést csinálni.
Kb 30 cm átmérőjű edényemben háromszorra sültek ki a kis puffancsok. Néha rásegítettem a fordulásra :) ja, fontos még, hogy helyet hagyjunk neki erre a bukfencre. Amikor megsültek, szép piros színük lett, nagyobb szűrőlapáttal kiemeltem őket és egy mélyebb tálba terítettem papírtörlőre, porcukorral meghintettem, megráztam, kicsit feldobáltam őket a tálban mozgatva, hogy mindenhol körbe ölelje, érje. Máris kanalaztam a következő adagot a kókuszzsírba.
Lekvárral, bármilyen fánkhoz illő finomsággal kínálható, nekem egymagában is nagyon ízlett! Pihe-puha, könnyed, nem túl édes fánkocskák lettek. Másnap is puha maradt, letakarva.
Recept innen.


Közben rájöttem, mennyire ismerős nekem ez a fánk, villámgyors fánk 15 perc alatt névvel került fel a blogra kb pont két évvel ezelőtt. https://vicuska13.blogspot.com/2015/01/villamgyors-fank-15-perc-alatt.html  Az sűrűbb volt a mai fánkocskánál, és rummal, citromhéjjal ízesítettem. Ez most légiesebb lett, mert több tejfellel készítettem, nagyon finom!!! 

Fánkreceptek a blogomon:

Egyik fánk recept jobb, mint a másik, tessék kipróbálni!!!

Facebookon is követhetőek a receptjeim :)


vicuska13.blogspot.hu

SÜTŐBEN SÜLT OLDALAS FOKHAGYMÁVAL TŰZDELVE, HAGYMÁS TÖRT KRUMPLIVAL

$
0
0

Gasztropajtira emlékezünk- Blogkostoló külön fordulóján.

Blogkostoló játék keretein belül a 31. háziasszony MártiÚgy gondolta, hogy méltón emlékezzünk meg nemrég elhunyt bloggertásunkra, sokunk kedvencére, gasztropajtira, teljes nevén Hajdú István Lászlóra. Örömmel veszek részt benne!


Jóízű, vidám, lebilincselően könnyed stílussal írta le nemcsak az általa készített ételeket és
felesége nagyszerű süteményeit, de életük egy-egy mozzanatát is, mindezt egészséges humorral, bár Ő nem volt egészséges. Próbálta jobbá (lásd- bejegyzései, jó tanácsai a fotózásról) és finomabbá tenni a világot. Őt olvasva azt érezte az ember, hogy a családjához tartozó kedves ismerős, annyira bensőségesek az elbeszélései. Ezeket a kincseket ránk hagyta, megörökített blogjában. Olvassátok olyan szeretettel, amilyennel gasztropajti lejegyezte, kipróbált ételeit, süteményeit készítsétek el, nem fogtok benne csalódni!

Csak az hal meg, akit elfelejtenek és akkor majd mind szegényebbek leszünk, valamivel, ami pótolhatatlan. Hát tegyünk ellene, emlékezzünk!

Az én választásom a kedvencemre esett, a fokhagymás oldalasra, amit gasztropajti előző napi pácolás után sütőben sütött meg fólia alatt. Az általa készített darabosan tört krumpli a hús mellett kisült hagymával egyszerűen kiváló. Szívből ajánlom elkészíteni, nem eltérve a leírástól, mert tökéletes ízharmónia a végeredmény. Az eredeti receptet adom közre. Zárójelben írom le az apró változtatásaimat. A fotók sajátjaim.
Még kiegészítésképpen leírom, hogy ez az étel ünnepi ételként megállja a helyét. A fokhagymát mindig a hús mellé adtam, bőséges mennyiségben, mert szeretem az ízét. Nem jutott eszembe megtűzdelni vele az oldalast, mint ahogy gasztropajti ajánlja, pedig így sokkal intenzívebb az íze és ráadásul, mint tudjuk, a fokhagyma gerezdek gyorsan képesek megégni, a hús belsejében krémessé válik, egészben marad- egyszóval mennyei!

Sült oldalas hagymás tört krumplival.


 „Hozzávalók:

1 kg oldalas (én felvágtam, nem egyben sütöttem, hogy meg tudjon pirulni),
3 fej vöröshagyma (3 nagy fej hagymám volt),
10 - 12  gerezd fokhagyma,
2 kanál sertészsír (imádom a pecsenyezsírt, ezért én 3 bő fakanállal raktam),
1 kanál étolaj (a páchoz),
1,5 kg krumpli,
2 kanál tejföl,
kevés tej,
só, 
őrölt bors, 
kakukkfű.

A hagymát felkarikázzuk (én félkarikára vágtam a nagysága miatt), az oldalast megtűzdeljük fokhagymagerezdekkel, megsózzuk, megborsozzuk. Zárt tálban éjszakára a hagymakarikákkal együtt, olajjal megöntözve hűtőbe tesszük. 


Másnap a hagymát a tepsi aljára téve, zsírral, fólia alatt az oldalast néhány ág kakukkfűvel együtt sütőben 45 - 60 percig sütjük. (180C fokon sütöttem 50-55 percet fólia alatt, még 15 percet pirítottam fólia nélkül)



Közben a meghámozott és felkockázott krumplit enyhén sós vízben megfőzzük. A sült zsír, amivel ízesíteni fogjuk- sós!
Mikor a krumpli megfőtt, enyhén összetörjük, (nem krumplipürét készítünk!) a megpuhult hagymával, kevés sült zsírral, tejföllel, tejjel elkeverjük. (Darabosnak kell maradnia. Ha a krumpli állaga megkívánja, kevés zsírral javítsunk még rajta).

Az oldalast tetszés szerinti szeletekre vágjuk a csontok mentén. (Én a kisült oldalas mellől kihalásztam a kakukkfű ágakat)
A hagymás tört krumplival tálaljuk. Ha szaftosabban szeretjük, kevés pecsenyezsírral is csorgassuk meg. (A húst kiszedtem egy edénybe, a hagymát átraktam a krumpliba, ezzel együtt kissé áttörtem. Tálaláskor a tört krumplira kanalaztam a pecsenyezsírból 1-2 evőkanálnyit, a többit eltettem későbbi felhasználásra, kenyérre kenni.)
A megmaradt fűszeres zsír kitűnő reggeli, vacsora friss kenyérre kenve lila hagyma karikákkal, újhagymával, paprikával, paradicsommal.


Bejegyezte: István László Hajdú”

Házi savanyúságaimat kínáltam mellé- ecetes uborka, ecetes paradicsom natúr ízben, káposztával töltött almapaprika (rotunda) és reszelt céklasaláta.
Jó étvágyat!


Alapvető fizikai törvény, hogy az energia nem vész el, csak átalakul. Ő is velünk van, velünk marad írásaiban. Nyugodj békében Gasztropajti barátunk.

Facebookon is követhetőek a receptjeim :)

vicuska13.blogspot.hu

TEJSZÍNES FOKHAGYMAKRÉMLEVES ÉS SERTÉSOLDALAS SÜTŐBEN PARASZTKRUMPLIVAL

$
0
0

Alíz és Botond Nőnapi menüje



Székelyudvarhelyről adta adásba a Székely Konyha lelkes csapata március elején a nőnapi komplett ebéd ajánlatukat. Jánossy Alíz műsorvezető és Dávid Botond, főzni szerető mesterszakács és fotóművész, remekeltek egy komplett ebédet finom borok kóstolgatása közben. Rozmaringos nyúlhúst sütöttek, amíg sült a hús a sütőben, addig, kellemes beszélgetések közepette, elkészült hozzá a krumpliköret és a fokhagymakrémleves. Élvezet volt őket nézni, ihletet adtak, én is ihletet kaptam  belevágni ebbe a finom, ünnepi ebéd elkészítésbe.

Sült sertésoldalas- kezdem azzal, hogy nyulat nem tudtam hirtelen beszerezni, de volt itthon kb 1.5 kg sertésoldalas. Nem daraboltam fel, egyben sütöttem ki, hogy jó zaftos maradjon, elfelezve, hogy a tepsibe férjen. A húst megsóztam, megborsoztam és egy lábasban forró zsírban megkapattam. Áthelyeztem tepsibe, aláöntöttem kb 2 deci bort és rozmaring helyett kakukkfű ágakat és szárított leveleit helyeztem rá (kertből, saját). Aki nyulat készít, rozmaringgal fűszerezze, mint Botond. Fóliával lefedve a tepsit 30 percig előpároltam 200C fokon. Közben füstölt szalonnát kisebb szeletekre vágtam és megpucoltam egy fej fokhagymát. A húsra helyeztem a szalonnát és már a fólia nélkül újabb 30 percre a sütőbe toltam. Újabb félórát sütöttem a közben megfordított húst, tetejére újabb szelet szalonnadarabok kerültek, most már mellé társítottam a fokhagymát is. Botond egész cikk fokhagymát tett a nyuszi mellé, héjastól.



A körethez meghámoztam egy kiló krumplit és felkockázva sós vízben megfőztem.

Menet közben készítettem el a nagyon egyszerű és finom 10 perces tejszínes fokhagymakrémlevest. Kenyérszeletekről levágtam a héját, felkockáztam és olíva olajon serpenyőben megpirítottam, picit sóztam. Kihalásztam egy tálba, félretettem.


Vajon (Boti olíva olajon) lisztes rántást készítettem, felöntöttem kb 1 dl vízzel, beletettem egy fej megpucolt fokhagymát, amikor felforrt, a tejszínt (kb 2-3-4 dl, személyek számától függően), ízlés szerint sóztam, borsoztam. Készen is van.



A körethez egy nagy és egy közepes fej hagymát apró kockára vágtam, megpirítottam és a megfőtt, leszűrt krumplit beleforgattam. Adtam hozzá kis vajat és tejet is. Durván szétnyomtam oly módon, hogy szinte majdnem egészben maradjon a krumpli egy része. Megkóstoltam, picit még sóztam.



Remek ünnepi ebéd kerekedett, amit házi borral leöblítettünk!!!!

Kenő kence-fice pirítósra egy séfbaráttól Boti módra ajánlva:

10 cm-es csabai kolbászt 5-6 szeletre felvágunk, egy kisebb lilahagymát pedig nagyobb darabokra, majd késes aprítóba helyezzük, párat forgatunk rajta, kiszedjük egy tálkába. Ugyanígy járunk el a kolbásszal, de előbb 2 kis ecetes uborkát is erre a sorsra juttatunk. Sózzuk, borsozzuk, kb 100 g krémsajttal átkeverjük. Ha túl sűrű lenne, kis tejfellel lazíthatjuk. Pirítóskenyérre kenve aperitifként elfogyasztjuk.

Itt megtekinthető a Hargita TV adása:

https://www.youtube.com/watch?v=Il8bVWAjvS8

Megjelent a Gyergyói Ízőrző blogon is a műsorban láthatórozmaringos nyúlsült tört krumplival recept, amit a TV műsorban készítettek.

Facebookon is követhetőek a receptjeim :)

vicuska13.blogspot.hu

CSICSERIBORSÓ SALÁTA

$
0
0

A lányomtól kaptam ezt a saláta receptet, nagyon-nagyon finom lett! Gyorsan elkészülő, kellemes ízű, indiai fűszerekkel készült saláta csicseriborsót kedvelőknek.

1 üveg készre főzött csicseriborsó konzervet leszűrtem a levétől.

Hozzávalók még:

½ csirkemell
kurkuma
római kömény
garam masala
darált édes pirospaprika por
1 citrom leve
mustár
tejföl

hagyma
zöld petrezselyem apróra
2 főtt krumpli (kipróbálva krumpli helyett zöldsalátával- úgy is jó)
vaj


A hozzávalókat tetszés szerinti mennyiségben használtam, ízlés szerint fűszereztem.
A csirkemellet bepácoltam előző este, a hűtőbe tettem éjszakára. Reggel átsütöttem. A fűszerekből bőven raktam rá, nagyon szeretem az indiai ízvilágot! Miután kihűlt, szálakra szedtem a húst.
A hagymát juliennre vágtam (hosszában, vékonyra), vajon átsütöttem. A főtt krumplit kis kockákra vágtam.
Minden hozzávalót lazán összekevertem a csicseriborsóval, még megszórtam petrezselyemzölddel.

Kitűnő saláta és újabb felhasználása a csicseriborsónak.


Ha nem befőzött csicseriborsót használunk az étel elkészítéséhez, akkor előző este beáztatjuk és másnap, időben elkezdve a főzést, egy és fél órát főzzük, legalább. Kuktában elég a fél óra.

Kis reklám a csicseriborsónak :) 
A csicseriborsó nagyon egészséges, folsav és fehérjében gazdag. Enyhén dió ízű, antioxidáns, gazdag E-vitaminban. Csökkenti a koleszterint a vérben, cukorbetegek is fogyaszthatják, mert a benne lévő pektin miatt lassúbb mértékben emeli a vércukorszintet. Csicseriben van még magnézium, cink, vas, B1, B6 és E-vitamin. Rendszeres fogyasztásának köszönhetően csökkenti a vérnyomást.

Facebookon is követhetőek  a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

FANTASZTIKUS KUGLÓF, 100 ÉVES RECEPT EGY KUGLÓFMESTERTŐL

$
0
0

Isteni finom ez a kuglóf, kezdők is bátran belevághatnak, mert garantáltan sikerük lesz vele. Könnyen kezelhető, puha (a héja is), foszlós, gyönyörű és nagyon finom- ezekkel a jelzőkkel tudom illetni ezt a kuglófot. Nagyon könnyű a tésztája!

Nagy formához a hozzávalók:

600 g liszt
3 db tojássárgája
90 g mangalica zsír (disznózsírt haszáltam, de lehet libazsírt is)
3 csomag vaníliás cukor
25 g friss élesztő
csipet só
90 g kristály cukor
1 marék mazsola (ízlés szerint)
3 dl tej (ha házi, akkor + 1 dl langyos víz, ha megkívánja a massza)

a forma kikenéséhez 1 evőkanál zsír és ugyanannyi liszt

A száraz hozzávalókat egy mély tálba tettem- liszt, só, cukor, van.cukor, a zsírral átdörzsöltem a két tenyerem között. A közepében kialakított mélyedésbe tettem a tojás sárgákat. Az élesztőt felfuttattam langyos tejben 2 kiskanál cukorral. Minden hozzávalót egybeömlesztve addig dagasztottam, amíg nem vált el a kezemtől és az edénytől. Ez kb 10-15 perc lehetett. A felébe akár kakaót is gyúrhatunk.

Az eredeti receptben ezt írták a házi tejjel kapcsolatban (gondolom a házi tej zsírtartalma miatt): "Ha nem elég a tej, akkor langyos vízzel pótoljuk. (Igaz, ha bolti tejet használunk, akkor az is jó, mert az eléggé vizes.)"

Lekentem vízzel a tetejét, ne száradjon ki, és letakarva a tálat megkelesztettem. Közben előkészítettem a kuglófformát, kizsíroztam, beliszteztem. A megkelt tésztából hengert formáltam és a formába fektettem. 200C fokra előmelegítettem a sütőt, addig újra kelt a tészta. Betettem a sütőbe és levettem a hőt fokozatosan 150C fokra. 


Addig sütöttem, amíg szép színe lett és nem ragadt a tészta a fa fogpiszkálóra. Kb 40 percig. Légkeverést írt az eredeti recept, de én alsó-felsőn sütöttem.


Vajjal megkenve isteni finom volt!!! Másnap is pihe-puha. Csipkebogyó lekvárral, málnaízzel, mézzel kóstoltam, nagyon gyorsan elfogyott :)


Facebookon is követhetőek  a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

ISTENI SÜTŐPOROS KUGLÓF KATITÓL

$
0
0

Vendégposzt következik. Meglátogatott E.Kati barátnőm Nürnbergből. Tőle kaptam ezt a szuper kuglóf receptet, ami nagyon népszerű az ismeretségi körében. Szép, finom, és egyszerű.
Hamar kiszárad, frissen fogyasszuk, vagy nagyon alaposan csomagoljuk el.
Köszi Kati a finom receptet és a fotókat a kész kuglófokról! 💜

Hozzávalók nagy kuglófformához (kisebb méretűhöz felezzük):

1 csomag sütőpor
4 evőkanál kakaó
400 g liszt
8 tojás
500 g kristálycukor
2 dl tej
2 dl olaj


A lisztben elkeverjük a sütőport. A tojás fehérjét kemény habbá verjük. A cukrot és a tojás sárgákat habosra kikeverjük, hozzáadjuk a folyadékokat- a tejet és olajat. A lisztet és a habot hozzáadagoljuk 2x-re. Zsírozott, lisztezett kuglófformába öntjük a felét, a másik felébe kakaót teszünk, ráöntjük. Előmelegített sütőben 80 percig sütjük 150C fokon. Fogpiszkálóval ellenőrizzük, átsült-e. Kis formához felezzük a hozzávalókat.

Katikám írta:
"Vicuskám, örülök hogy a kuglófom felkeltette az érdeklődésedet és a blogodban is helyet kapott! Köszönöm szépen. Annyit fűznék hozzá, hogy ez a kuglóf egy nagyon vékonyfalú jénai formában sült és fele mennyiségű hozzávalókból (4 tojás, stb.. ) Bízom benne, hogy sokan megsütik majd... Én mindig sikert aratok vele!"

Mivel mestere vagy a finom süteményeknek, biztos vagyok a sikerében 😘 ! Köszönöm!! Azért írtam a dupla adagot, mert nekem nagy formám van. A receptben említem is, hogy kis formához felezni kell a mennyiséget.


Recept szerzője: Vojtár Annamária.


Facebookon is követhetőek a receptjeim :)

vicuska13.blogspot.hu

BODZASZÖRP BEFŐZÉSE ÉS FRISS BODZAITAL KÉSZÍTÉSE

$
0
0

A bodzát a népgyógyászatban már az ókorban is használták, meghűléses betegségekben. Virágja vízhajtó, lázcsillapító, emésztést elősegítő, köhögéscsillapító hatású.  Szoktam bodzateának valót is szárítani, télére. Napi 3 csésze jó ízű, finom teát ihatunk télen is a szárított virágjából, fogyókúrázók 5-t is fogyaszthatnak, egy hónapon át.

Ezt az arányt veszem alapul, könnyű megjegyezni. Szerintem mindenki kedvére alakíthatja a neki tetsző ízt.

100 bodzavirág
10 liter víz
10 kg cukor
10 db egész citrom (ebből néha pl. 3-4-t belefacsarok, a többit karikázom héjastól)
10 dk citromsó azaz étkezési citromsav



Virágzás elején szoktam szedni a bodza gyönyörű, illatos, teljesen kinyílott virágjaiból, mert később elszaporodhatnak rajta a tetvek. Poros utak mentén, vasút mellett ne szedjük a bodza virágot, erre figyeljünk oda! 
Szerencsémre saját bodzabokrom van a kertben. Napos időben leszedek pl. 50 kinyílott virágfejet (ez ugye változó, bármennyit szedhetünk, csak az arányok miatt írom), ollóval, metszőollóval vagy nagyobb ollóval érdemes, mert úgy több virágpor marad rajta, mintha tépném. A vastagabb ágait ollóval levagdosom. Hagyom kicsit állni a tálban, amibe szedtem, hogy a bogárkák, pókocskák önszántukból távozzanak belőle. Ha bodza lelőhelyről szedem, éppen csak megöblítem egy tál vízben, hogy az értékes virágpor rajta maradjon, de ha tisztának látom, akkor úgy használom, ahogy leszedtem. A szörpnek valót úgyis fel kell főzni. Kisebb mennyiségnél egy 3 vagy egy 5 literes üveget használok egyszeri befőzéshez vagy frissen fogyasztható bodzaital készítéséhez.


A leszedett virágfejeket tehát egy nagyobb fazékba (vagy 2 nagyobb üvegbe) rakom, felöntöm kb 5-6 liter vízzel, adok hozzá 2-4 kis csomag citromsót, 3-4-5 citromot (alaposan lesikálom előtte a héját) felkarikázom, 1-2 kiló cukrot szórok rá. Egy gézdarabbal vagy tányérral letakarom.
Italként már így is fogyasztható!

Pár napig, ez általában kb 3-4 nap, hagyom kiázni, összeérni az ízeket. Mindennap többször felkeverem fakanállal, ilyenkor mélyen beszippantom isteni illatát!


Időközben előkészítem a befőzéshez az üvegeket, tölcsért, alaposan kimosom, lecsepegtetem őket. Előkészítem a dunsztoláshoz is a hozzávalókat. Amikor jónak látom, leszűröm és felfőzöm a levet. Kb 3-4-5 kiló cukrot adok hozzá, amikor feloldódott, megkóstolom, szörpnek elég édes-savanyú-e az íze. Esetleg egy pohárba öntök a szörpből és vízzel felöntve is letesztelem, hogy számomra kellemes legyen. Még egyet forralok rajta, csipetnyi szalicilt adok hozzá és szétöntöm tiszta üvegekbe. Pokróccal, párnákkal letakarva száraz dunsztban pihentetem 1 napig. Aki ódzkodik a tartósítószertől, csippentésnyit szórjon a tetejére lezárás előtt. Felbontáskor kiskanállal leszedhető.
A szörp vagy ital egy részéhez adhatunk pl. menta leveleket vagy citromfüvet.


BODZAITAL

Az udvaron növő terebélyes bodzabokorról tegnap ollóval lecsíptem 6 virágernyőt. Ráöntöttem 3-4 l vizet, beletettem 1 alaposan megmosott citromot félkarikára vágva, 1 kis zacskó citromsót, körülbelül 150-200 g cukrot, belefacsartam egy citrom levét.  Úgy szeretem, hogy ne legyen túl édes, de ki hogyan kedveli, úgy édesítse! 
Ma már élvezettel kortyolgattuk a friss bodzalét :) 


Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

MAZSOLÁS TÚRÓS SÜTEMÉNY KAKAÓS LAPPAL

$
0
0

Már többször sütöttem ezt a süteményt, mutatós és nagyon-nagyon finom. A recepten annyit változtattam, hogy Ildikó mennyiségét véve alapul- emeltem a túrót fél kilóval és a cukrot csökkentettem 50 grammal. Tehát amit egy kiló túrótöltelékhez leírt én azt tettem a másfél kiló túróhoz még kevesebb cukorral.
‎Ildikó Marton‎ receptje – A Konyhamánia Edit módra FB oldalról, Zilah (Sălaj County, Romania)

HOZZÁVALÓK:
500 g liszt
150 g cukor
egy csomag sütőpor
50 g kakaó
200 g sertés zsír vagy (vagy 250 g vaj)
2 egész tojás
én tettem hozzá még egy csipet sót


A kakaót elkevertem a liszttel. Kevés vízzel linzer állagú tésztát gyúrtam. Hűtőbe tettem fél órára. Egy éjszakára is ott hagyhatjuk. Két részre osztottam.
Töltelék- 1,5 kg tehéntúró (eredeti recept szerint 1 kg), 200 g (150 g-t tettem, pont jó lett) cukor, 100 g mazsola (mazsola nélkül is nagyon finom), 3 egész tojás (ha a fehérjét enyhén felverjük, még könnyedebb a túró töltelék tömege), 2-3 evőkanál búzadara, 3 csomag vaníliáscukor, egy citrom reszelt héja.
A mazsolát átválogattam, megmostam, beáztattam, majd kinyomtam a nedvességet, úgy adtam a túróhoz. A töltelékbe a cukrot csak betöltés előtt kevertem, mert levet enged a túróval elegyítve. A citromot körömkefével átsikáltam, szárazra törölve reszeltem le a héját.

A két kakaós lap közé kerül a túrós töltelék. Az alsó lapot lisztes kézzel, tenyeremmel, a sütőpapírral bélelt tepsibe nyomkodtam, a felsőt pedig két folpack lap között méretre nyújtottam. 180 C fokra előmelegített sütőben 35-40 perc alatt készre sütöttem.

Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

BEDOBÁLÓS SAVANYÚSÁG

$
0
0

Nagyon finom mindent bele, ecetes savanyúságot készítettem télére!!!! A lányom kapta a receptet, miután megkóstolta ismerőseinél az ecetes karfiolt és azóta is emlegette, hogy ilyen finomat, roppanósat még nem kóstolt.
Vásároltam egy 20 literes műanyag vedret lezárható fedővel. Eredetileg az első zöldségek megjelenésétől kezdve késő őszig dobálhatjuk a lébe, amit jónak látunk. Én két hete fogtam bele és egyszerre állítottam össze a piacon és a kertemben fellelhető zöldségekből.

A savanyúság levét az alábbi hozzávalók szerint állítottam össze:

5 liter víz
350 g só
500 g cukor
1,5 liter 10 %-os ecet
3 kávéskanál borkén
1 csomag nátrium benzoát
1 csomag friss kapor
2 szál torma
bors, babérlevél, koriandermag, mustármag

A kapott leírás: felforraljuk a vizet, feloldjuk benne a cukrot, sót, beledobjuk a fűszereket és a többi hozzávalót, majd hagyjuk teljesen kihűlni.
Zöldségeket megjelenési sorrendjébe tenni a hordóba. Almapaprikát böködni, cukkinit 2-3-ba, csillagtököt kisebb darabokra vágni, kisdinnyét böködni. Minden mást csak beledobálni. Mehet bele: cseresznyepaprika, kishagyma, zöldparadicsom stb.

Én a következő hozzávalókat tettem az ecetes lébe, alaposan megmosva- kisebb, mutatóujjnyi nagyságú uborkát, kettőbe vágtam hosszában, de nem végig, mint ahogyan a kovászos uborkánál szoktam, a kisebbeket egészben hagytam. Karfiolt kisebb-nagyobb rózsáira szedtem (ez már a szeptemberi, kicsit drágább ugyan, de jobban elálló). Kb 10-15 cm hosszú kis tököket vastagabb karikára vágtam. Piros paprikákat szeletekben, a magja nélkül. Sárgarépán hosszában 4 helyen bevágtam késsel, ékben kivágtam egy vékony csíkot- majd karikára vágtam, ezekkel a 4 sziromú virágokkal megszórtam (ötlet Zsuzsa Nagyné gasztroblogtársamtól). Színével is feldobja a savanyút, mint díszítőelem, és meg is ehető.

Letakartam egy nagyobb lapos tányérral, hogy a lé alá kerüljenek a zöldségek. Első napokban átforgattam, hogy mindenütt átjárja a fűszeres lé a savanyúságot.
Fűszereim: a só jódmentes legyen! Tettem bele 2 csípős paprikát egészben, tormát, zöldkaprot, szemes borsot, koriandermagot, néhány babérlevelet.
Pár nap érlelődés után már fogyasztható volt. Fogy is rohamosan azóta, úgyhogy körül fogok nézni a zöldségpiacon, mit kínálnak még belevalót, hogy pótoljam. Szerencsére más fajta savanyúságot is befőztem télére :) Tervezek még almapaprikát is beletenni, akár káposztával töltve is, szerintem nem rontja el.
Mindenkinek jó befőzést!

PS: Vitamintartalma megmarad, mivel nyersen kerül bele minden.

A Facebookon Piák Istvánnétól kaptam pár nagyszerű ötletet, Ő savanyított éretlen sütőtököt, csicsókát, kopasz barackot, almát, körtét, fokhagymát (ezt előtte besózza), zellert és szőlőt stb. Még hozzátett egy remek tanácsot: "A párommal szoktam direkt hagyatni nagy uborkákat, azt is kifúrom és káposztával töltöm, mint a paprikát."

Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

ECETES-MÉZES ROTUNDA TÉLÉRE

$
0
0

Egy alkalommal a nyár folyamán nagyon finom mézes paprikát kaptam barátnőmtől, H-G Anitától Dercenből. Kellemesen csípős, ízes, finom savanyúságnak bizonyult. El is kértem a receptjét, amit kicsit saját ízlésemre formáltam és befőztem 4 kilónyit, egészben mérve. Tartósítószermentes!

Hozzávalók 5 kilóhoz + az én kiegészítésem:

1,7 dl víz
4 dl ecet, 9 %-os, nekem most 10 %-os volt itthon
bő 5 evőkanál méz +1-et tettem hozzá
3 kanál só +1 ek-al megtoldottam, valószínűleg ez só függő
16 dkg cukor + 25 dkg-al többet adtam hozzá, így kellemesebb az íze, kicsit kompenzálja a csípősséget
2 dl olaj
5-6 babérlevél
szemes bors

Ehhez az adaghoz 5 kg pucolt rotunda paprika (ismertebb nevén almapaprika) kell, Anita receptje szerint. 4 kilót vettem, nem volt több, így ahhoz készítettem el a fent leírt szirupot a kiegészítésekkel. 


Nem volt kedvem átszámolni a csökkentett hozzávalókat, így a leírtakban szereplő mennyiséget vettem alapul. Természetesen maradt a fűszeres léből feleslegben, amit salátakészítéshez felhasználtam.
A rotunda csípőssége miatt gumikesztyűben dolgoztam vele. A paprikát alaposan megmostam, hegyes késsel alányúlva, körben kivágtam a szárát a zölddel. 


Az aljukon késsel keresztben egyszer vagy kétszer bevágtam, nagyságtól függően, úgy, hogy nem végig, vagyis hogy egyben maradjanak. 



Ellenőriztem, nem-e rossz a belseje és az ecetes lé is jobban átjárja, így könnyebb enni is. Ahol rossz volt, barnult, azt 4 szeletbe vágtam, a rossz részeket, a magját kipucoltam.


Felfőztem a szirupot a hozzávalókkal. Egyszerre annyi paprikát tettem bele a fövő szirupba, amennyi kényelmesen elfér benne.


A paprikát addig kell főzni, amíg a villa foka bele nem megy, de még nem lágyul el. Az kb 10 perc, de attól függ, mekkora lángon főzzük.
A paprikát kiszedtem szűrőkanállal, és amíg a többi főtt, az előbbieket az üvegekbe áttettem.

A legvégén a szirupot még egyszer átforraltam és rámertem az üvegben lévő paprikákra.
Folpackot téve a fémfedők alá, lezártam. Szalicil nélkül is eláll, de lehet picit beletenni. Én nem tettem.
Száraz dunsztba, párnák közé helyeztem az üveg paprikákat másnapig.

Pár nap érlelődés után ma felbontottam- isteni finom lett!!! A felbontott üveggel gyorsan el is fogyott, még a finom leve is :)

Másik kedvenc olajos paprika receptem, ami nem csípős és nagyon egyszerű elkészíteni, itt olvasható! Próbáljátok ki ezt is!


Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

GÖZLEME- TÖRÖK TÖLTÖTT LEPÉNY HÚSSAL ÉS SPENÓTTAL, FETASAJTTAL

$
0
0
Vendég poszt következik,
elmondás alapján a leírás az enyém, fotók E.K-tól.

A barátnőm Nürnbergben él és nemrég Törökországban nyaralt. Pihenés után hazaérve úgy gondolta, hogy elkészíti egyik kedvenc török ételét, a gözleme elnevezésű, vaslapon sütött, vékony tésztájú töltött lepényt.
Kérésére ezt a felejthetetlen finom gözleme receptet az idős néni örömmel megadta. Azt tanácsolta még neki, hogy tojás helyett sütőport használjon lazítónak és élesztőt, mivel serpenyőben fogja sütni és nem a hagyományos, domború vaslapon (aminek a neve saç (ejtsd: sach)), szabad tűzön. Természetesen élesztő és sütőpor nélkül is készítik, sokfajta recept kering az interneten is. Ez egy recept a sok közül. Alatta, lejjebb a sorban, leírom egy spenótos-fetasajtos változat elkészítését is, amit a neten találtunk és az egyik legnépszerűbb, a húsos után :), tehát itt a helye.
A török „göz” szó jelentése egyébként "szem", ami utal a lepény formájára.

Ezt a finomságot frissen sütik, tájegységenként többféle lehet a töltelék, általában mindegyik tölteléket sózzuk, borsozzuk, szinte mindbe kerül petrezselyemzöld:

nagyon népszerű spenóttal, vagy spenót és juhtúró keverékével is,
túró petrezselyemzölddel és kaporral,
főtt, tört krumpli hagymával és sok petrezselyem zölddel,
birka vagy marha darált hús fűszerezve, + hagyma, zöldek, persze lehet csirke vagy sertés is,
sajt, fetasajt, spenót és petrezselyemzöld, de mehet akár  kis fokhagyma is bele ízesítőnek,
gombás töltelék,
főtt tojás,
tengeri herkentyűk.

Édes töltelékek:

nutella,
fahéjas cukor.

Az 500 gr lisztből készült tészta egy nagyobb család részére elegendő mennyiség, de pl. 2 embernek elég a fele vagy akár 150 gr-ból elkészítve is.

GÖZLEME HÚSSAL TÖLTVE


Hozzávalók a tésztához:

2 dl langyos tej
40 g élesztő
1 teáskanál cukor
3 teáskanál só
2 teáskanál sütőpor
500 g liszt
1 dl olaj
kb 2 dl víz

A tálba öntjük a langyos tejet, belemossuk az élesztőt. Hozzáadjuk a többi belevalót és jól bedagasztjuk. Kicsit ragadós lesz. Kb 1 óra alatt duplájára kelesztjük. Maroknyi tésztát csípünk le, kis cipót formálunk és oldalra sorakoztatjuk.
Előkészítjük a tölteléket. Ami most készült- darált hús hagymával és sok petrezselyemzölddel, maradék főtt krumplipüré hagymával és sok petrezselyemmel. Az utolsónál elfogyott a töltelék, ezért lett egy cukros-fahéjas is.
A cipókat egyesével körré nyújtjuk, a felére kenjük a tölteléket, a másik felével betakarjuk és a szélein ujjainkkal lenyomkodjuk.


Serpenyőben, közepes lángon kisütjük. Első oldalát halványbarnára, a másikat aranyszínűre. Ha vastagabb lett a tészta az élesztő miatt, akkor kicsit tovább kell sütni.

Elektromos sütőben lett kisütve zsiradék nélkül, szárazon. 


Ahogy kisült, vajjal lekenjük, lehet olvasztottal, vagy egy kis kockányit villára tűzünk, és azzal simogatjuk át.
Ilyen vastagságú a lepény.

Petrezselymes joghurttal kínálhatjuk, a húsosat szokták salátákkal.


Ha marad másnapra, kitűnően mikrózható.

A technika ezen a videón megleshető:


GÖZLEME, SPENÓTTAL és FETASAJTTAL

150 g liszt + liszt a nyújtáshoz
100 ml meleg víz
1,5 teáskanál só
300 g spenót
150 g fetasajt
petrezselyem
100 ml napraforgóolaj

Puha tésztát gyúrunk, 12 golyót formázunk. Lisztes táblán 30 percig pihenni hagyjuk nedves konyhakendővel letakarva.
Közben a megmosott spenótot lecsepegtetjük és vékony csíkokra vágjuk. A szétmorzsolt sajtot összekeverjük az apróra vágott petrezselyemmel és a spenóttal.
20-22 cm átmérőjű, vékony körlapokat nyújtunk, lisztes felületen, lesimítjuk róla a maradék lisztport és 2 evőkanál tölteléket a felén elkenünk. Ráhajtjuk a tészta másik felét és a két összeérő szélt villával lenyomkodjuk.
 1-2 evőkanál olajat melegítünk egy nagyobb serpenyőben és középhőmérsékleten mindkét oldalról 5 perc alatt megsütjük.

Forrás: innen



Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

VIRSLIS FONAT LEVELES TÉSZTÁBÓL

$
0
0

Finom fonat- egyszerű hozzávalókból- virsli leveles tésztában. Sok blogger elkészítette, kipróbálta.
Egy nagyszerű választás szilveszterre vagy egy hétköznapi vacsorára. Adrienn készítette :)

1 csomag leveles tészta
6 roppanós virsli
10 dk mogyoróhagyma, karikára vágva megsütjük és leitatjuk
200 g trappista sajt (kemény sajt)
1 nagy kovászos uborka vagy csemege (jelen esetben csemege uborkával készült)
2 evőkanál mustár

olaj  a hagyma sütéséhez

A tetejére:

1 tojás sárgája
1 evőkanál szezámmag
egy csipet fekete só

A kiolvadt, kiterített leveles tésztát gondolatban 3 részre osztjuk. Ha egyben van a leveles tészta, kiolvadás után 2-3 mm vastagságú téglalapra nyújtjuk. Hosszában a középsőre helyezzük a hozzávalókat, a két szélső részt párhuzamosan, srégen csíkokra bevágjuk késsel vagy pizzavágó rolóval, ezzel fogjuk majd betakarni a tölteléket, úgy, mint a kígyórétesnél szokták.
Közepére helyezzük a sajtszeletek felét, rá a virslit, hosszában. Ráhelyezzük a karikára vágott uborkát (nagyon jó ízt ad neki), rányomjuk a flakonból a mustárt cikk-cakk vonalban és rászórjuk a sült, papírtörlővel leitatott hagymát.
Kétoldalról a tészta csíkokkal keresztbe, felváltva, először jobbról és aztán balról- a töltelékre fektetjük. A tészta végét összecsípjük, vagy a rétes alá behajtogatjuk.
Tepsibe helyezzük, sütőpapírra és lekenjük a tetejét felvert tojássárgájával. Megszórjuk a sóval és szezámmaggal. Előmelegített sütőben 180C fokon 20-25 perc alatt szépre sütjük :)

Pár perc múlva szeleteljük.

Forrás: innen, Suncika Balassagyarmatról

Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

KÖNNYED FRANCIA SALÁTA SZILVESZTERRE

$
0
0

Annyira finom, hogy nem lehet abbahagyni az evését. Ezt a francia származású salátát könnyed, nagyon-nagyon finom ízzel tudom jellemezni, férjem remekműve. Interneten talált rá, megtetszett és úgy döntött, ezt el is készíti :)
Bonne nouvelle année!
Boldog Új évet!


Hozzávalók:

4 főtt tojás, 10 perces
1 fej sonkahagyma hosszában, vékony csíkokra vágva
2 db édes-savanyú alma
150 g- 2 közepes sárgarépa, nyersen
kemény sajt
majonéz

Elmondása alapján lejegyzeteltem a munkamenetet. Egy nagyobb lapos tányérra elhelyezzük a kézzel kinyomott hagymát. Kevés ecettel meg lehet spriccelni. Majonézzel hálót rajzolunk a tetejére. 2 sor- alma, nagylyukú reszelőn lereszelve. Erre is majonézcsíkok kerülnek. 3. sor tojás, szintén a nagylyukún reszelve, picit sózva. Rá majonéz-háló. 4. sor közepes lyukon reszelt sárgarépa, arra is majonéz. 5 sorként az egészet megszórjuk bőven reszelt sajttal (apró lyukon reszelve).

Hűtőbe min egy órára.


Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

MENTASZÖRP

$
0
0

HOZZÁVALÓK:

Egy nagy tál frissen leszedett, megmosott menta, szárastól
1-2 citrom karikázva
cukor- ehhez a menta mennyiséghez kb 4 kg cukrot tettem
kb 1 bő evőkanál citromsav (citromsó) (ízlés szerint több-kevesebb)
csipet szalicil a legvégén

Tavaly nagy sikere volt a mentaszörpömnek és a menta-citromfű kombinációnak is, amit próbaképpen befőztem. Az alapötletet a bodzaszirup adta, Azt is évek óta ugyanígy főzöm be télére. 
Nagyon egyszerű elkészíteni, bátran vágjatok bele, mert nagyon finom!!!

Metszőollóval lecsipegtem a kertben a menta bokromat. Alaposan átmostam és beletettem egy ötliteres üvegbe. Felöntöttem a csapból hideg vízzel, bőven, hogy jól ki tudjanak ázni a levélkék. Egy citromot alaposan átsikáltam, félkarikákra szeleteltem. A tetejére tettem, megszórtam még kb 1 bő evőkanál citromsavval (citromsóval).


Ez így ázik 1-2 napig. Tapasztalatom szerint egy nap kevés ahhoz, hogy elegendő erős, intenzív menta íz kioldódjon a levelekből. Harmadik napon is befőzhető, amikor a zöld levelek már színüket vesztették és az üveg felétől feljebb emelkedtek. 


Leszűröm, alaposan kinyomkodom a citrommal együtt. Felhigítom még valamennyi vízzel, kb 7-10 liter legyen összesen (mentalevél mennyiségtől függ). Felfőzöm a lét, akkor hozzáadom a cukrot. Legalább 2-3 kiló kell bele, de nem szoktam mérni. Kb két kilónyi cukormennyiség belekeverése után megszoktam kóstolni a szörpnek valót, csészébe öntök keveset, felöntöm hideg vízzel és megízlelem. Ha úgy kívánja az íze, még teszek hozzá cukrot, vagy a citromsavból még egy kiskanálnyit. Szóval ízlés szerint adagoljuk.
A cukorral főzöm kb 10 percet, ha hab keletkezik- szűrőkanállal leszedem a tetejéről. Pici szalicilt (csipetnyit) elkeverek a szörpben és forrón tiszta üvegekbe merem. Szárazdunsztban pihennek másnapig. Egy részét még a nyár folyamán fogyasszuk el, a többit télen isszuk, élvezettel.

Üdítő, kellemes ízű itókát készíthetünk a mentából, így eltéve szörpnek. Nyári melegben különösen kellemesen hűsítő az íze. Gyümölcs koktélokhoz is kiváló.

Ugyanígy készítem a citromfű szörpöt is. Érdemes kipróbálni a vegyes menta-citromfű változatot is!

Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

SODRÓFÁS TÚRÓS RÉTES

$
0
0

Gyors rétest sütöttem a „Konyhamánia Edit módra” facebook oldalról Vass Lászlóné Editke leírása alapján. Köszönöm szépen a receptet!

Nagyon finom, bátran fogjatok hozzá! 

Editkétől idézem a receptet, mert pont így készítettem el.

Hozzávalók 4 rúdhoz:

25 dkg finom liszt
3 dkg sertés zsír
1 db tojás
1 ek 10 %-os ecet
1 csipet só
100 ml víz kb

A lekenéshez:
10 dkg sertészsír
7 dkg liszt

A töltelékhez: (ami lehet túrós, almás, meggyes, meggyes-mákos stb)

70 dkg túró (1 kiló is lehet, a tészta elbírja)
cukor ízlés szerint
2 vaníliás cukor
5 dkg mazsola
3 ek tejföl
2 ek búzadara

A feltekert rudak lekenéséhez:
2-3 ek étolaj, lehet keverni bele kis tejfölt


Elkészítés:

A tészta hozzávalóit összegyúrjuk annyi vízzel, hogy jól nyújtható tésztát kapjunk.


Az így kapott tésztát vékony téglalap alakúra sodorjuk.
A lisztet a zsírral elkeverjük, ezzel megkenjük a lapot.



Feltekerjük, 4 darabba vágjuk.
20 percet pihentetjük.
A tölteléket összekeverjük, hagyjuk állni.
A pihent tészta darabokat vékony téglalappá sodorjuk.
Vékonyan étolajjal megkenjük, zsemlemorzsával megszórjuk.
A tölteléket 4 részre osztjuk.
A tészta közepére tesszük a tölteléket, majd a két szélét egymásra hajtjuk.
Így járunk el a többi tésztával is.
Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük a rétes rudakat.
Tetejét lekenjük étolajjal.
200 fokra melegített sütőben 30 perc alatt készre sütjük. Én picit lejjebb vettem a hőfokot.


Langyosra hűtve, porcukorral meghintve szeleteljük fel.



Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

GRÚZ TKEMALI SZILVASZÓSZ HÚSOK, HALAK MELLÉ, TÉLÉRE

$
0
0

Kedves ismerősöm tkemali szószt főzött ma be, már másodjára idén, kérésemre és nagy örömömre elküldte a receptjét is.

Az ősi hagyományokon alapuló, és azt megőrző, grúz étkezés elképzelhetetlen szószok nélkül, az európai szószoktól eltérően ezek növényi alapúak. Közülük én a legelterjedtebb adzsikát, a tkemalit és a dióalapú szacivit ismerem és kedvelem.
Ez a savanykás, Grúziában nagyon népszerű szósz tkemali-szilvából (más néven: mirabolán, mirabella, cseresznyeszilva, paradicsomszilva, de viccesebb néven- fosóka, lotyóka (éretten lepottyan és szétlottyan)) készül. Különböző színű lesz a szósz, attól függően, hogy milyen fajta szilvát szerzünk be hozzá- zöldet, sárgát, pirosat, és milyen fűszereket használunk fel- frisset vagy szárítottat.
Pofonegyszerű és gyors az elkészítése!

Hozzávalók egy kiló mag nélküli szilvára számolva (nagyobb adaghoz felszorozzuk a mennyiséget):

1 fej fokhagyma gerezdjei
1 csípős paprika (a csípősséget mindenki maga szabályozza be ízlése szerint)
2 kisebb édes paprikát is beletettem
1 pohár víz
1 teáskanál darált koriandermag
100 g korianderzöld (kinza)
80-100 g petrezselyemzöld
0,5 teás- vagy mokkáskanál édes (lehet csípős) darált paprika
1 evőkanál só
1-2 evőkanál cukor (ízlés szerint, a legvégén, megkóstolva a szószt, még adtam hozzá 1 evőkanálnyit)
1 teáskanál olaj a tetejére, én kihagytam

Sok recept létezik, ízesíthető pl. fahéjjal is, gyarapítható almával és paradicsommal stb.
Előkészítettem egy dl méretű kis üvegeket (pl. mustáros, tormás megfelelő), alaposan kimostam, a fedőket ki szoktam főzni vízben, melyhez egy kanálnyi ecetet is adok, hogy a kemény víztől ne legyen rajta lerakódás. Ez kb 5-10 perc. A vizet leöntöttem róla. Előkészítettem a száraz dunsztot- kiszedtem az előző napon elrakott ecetes paradicsomokat :)

Nem teljesen érett szilvából főztem a szószt, ezért levágtam késsel a szilva húsát a magjáról.
A recept szerint egy pohár vízzel főni tesszük a szilvát magostól. Félóra után leszűrjük, a levét félretesszük. Átpasszírozzuk fémszűrőn, megszabadítva a magjától. A keletkezett léből egy pohárnyi mennyiséget visszaöntünk a szilvára.

Egy vastagfalú, magasabb lábasban, én kuktafazékban, főni tettem a szilvát, ráöntve egy nem teli pohár vizet.
Közben késes koktélkeverőbe raktam a fokhagymát és a zöldeket, de nem vitte a daráló. Úgy gondoltam, hogy valószínűleg túl száraz a hozzávaló, ezért mellé dobtam két szilva húsát, rögtön gyönyörűen szósszá aprította, keverte. Hurrá, bevált az elgondolás.
Miután felfőtt a szilva, takarékon!, mert erőteljesen és kitartóan pöfög, időnként kevergetve főztem kb 40 percen át. Le lehet fedővel takarni. Félidőben hozzákevertem a fűszereket.
A tisztára mosott üvegekbe szétosztottam a sűrítményt, ebből a mennyiségből 5 db egy dl-es tkemali szószom lett.


Lezártam a fedőkkel és száraz dunsztba tettem pihenni, párnákkal letakarva, másnapig.
Felbontás után hűtőben tárolandó!

Kínálhatjuk húsok és halak, főtt tojás mellé, de finom kiegészítő tésztafélékhez, burgonyaköretekhez is.

Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu
Viewing all 161 articles
Browse latest View live