Quantcast
Channel: Legjobb receptjeim - avagy az étkezés összetartja a családot
Viewing all 161 articles
Browse latest View live

TÚRÓS TÁSKA (BATYU)

$
0
0

Ezt a finom túrós táskát még 2012 májusában sütöttem először, azóta többször készült, de a fotók még az alkalommal készültek. Régi felvételeket néztem át, rendszereztem a kompjúteren és akkor találtam rá, mint kiderült, a blogomra eddig még nem került fel.

600 gliszt
3,2 dltej 
1 tojás
1 mk só
2-3 evőkanál cukor
8o g olvasztott vaj
25 gélesztő

a tetejére 1 egész tojás vagy 1 tojás sárgája, villával kicsit lazítva
                
Az élesztőt belemorzsoltam kevés langyos tejben és a cukorral felfuttattam. A lisztet egy mélyebb tálba szitáltam. A maradék tejjel könnyű tésztát dagasztottam, a legvégén beledolgoztam a vajat is.

Konyhakendővel letakarva kétszeresére kelesztettem.
Közben előkészítettem a túrótölteléket. Aki nem szereti a mazsolát, nyugodtan hagyja ki.

500 gtúró
2 csapott evőkanál búzadara
4 evőkanál cukor
1 citrom reszelt héja
1 csomag vaníliás cukor
100 gbeáztatott mazsola
2 tojás sárgája
2 tojás fehérje habbá verve
                                             
Mindent összekevertem majd a legvégén óvatosan beleforgattam a tojásfehérje habot.

Lisztezett táblán 3 mm (kb ujjnyi) vastagra kinyújtottam a megkelt tésztát, megkíséreltem 10x10 cm-es négyzetekre vágni (a kinyújtott tésztát a legyegyszerűbb vízszintesen 3 felé négyzetekre és függőlegesen is 3 felé vagy ha téglalap alakúra sikerült elnyújtani, akkor a hosszabb oldalát 4 felé vágni egyenlő oldalú kocka alakra) és a közepébe helyeztem egy-egy bőven mért evőkanál túrótölteléket. Nálam 12 db túrós batyú lett :) Pizzaszeletőt használok a felvágáshoz.
A tészta sarkait kicsit meghuzogattam és összefogva megtekertem.


Sütőpapírral bélelt tepsiben még 20 percet kelesztettem a batyukat, konyhakendővel letakarva.
A sütőt előmelegítettem 180C fokra. A batyuk tetejét lekentem tojás sárgájával.
15-20 perc alatt aranybarnára sütöttem, légkeveréssel elég kb 10-15 perc.


Azelőtt Horváth Ilona receptje szerint készítettem, Ő a friss kapros túrótölteléket ajánlotta , ami ugyanígy a fentiek szerint készül, pici só hozzáadásával és ilyenkor kihagyunk 3 komponenst- a citromhéjat, mazsolát és vaníliás cukrot vagy a megszokottabb formájában- édes töltelékkel.
Porcukorral hintve kínáljuk a finom túrósbélest (mennyi jól csengő elnevezése van).



Recept forrása.


Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

ZSENIÁLIS HÓKIFLI

$
0
0


Ez a hókifli recept egy hagyományon alapuló évszázados családi recept Anikó őseitől, melyet  minden Karácsonykor megsütöttek az ünnepi asztalra. Ezt vettem alapul, de kisebb változtatásokkal készítettem el, az eredeti recept leírása megtekinthető zsanuária blogján. Zárójelbe fogom tenni leírásnál az általa használt mennyiségeket. 3 tepsinyi (72 db) zseniális hókiflink lett!!!! Két évvel ezelőtt sütöttem így először. Nagy kedvencem!

Én csak szilvalekvárral töltöttem, de azzal az igazán finom saját készítésű, hagyományosan, üstben kavart házi szilvalekvárral, amit Szalókán kaptam barátainktól.
Nekem mindig is hiányzott ez az íz és állag, amit megtaláltam eme recept szerint készült hókifliben. 

Természetesen lehet dióval, mákkal, gesztenyével tölteni, de a legnagyobb intenzitással a szilvalekváros fogy.

Látszik a tésztáján, milyen szép leveles

Tészta:

60 dk liszt (60 dk)
6 db tojás sárgája (6 db)
200 g tejföl 20%-os (3 kis pohár tejföl, 20%-os)
250 g margarin vagy vaj (nem használt margarint)
1 evőkanál ecet (nem használt ecetet)

200-250 g puha disznózsír (200 g)

Töltelék:
szilvalekvár (lehet dió, mák, gesztenye)

Szóráshoz:
porcukor, vaníliás porcukor


Olvastam, hogy az ecet a tésztát sütés után ropogóssá, levelessé teszi, élvezhető finomságú állagot ad. Az ecetes kifli alapján megtoldottam a tészta alapját margarinnal és ecettel.

Előző este egy nagyobb tálban jól összedolgoztam a hozzávalókat a disznózsír kivételével. Deszkára borítottam a lágyabb tésztát és alá lisztezve 6 egyenlő részre osztottam, kis cipóvá formálva.
Egyesével, alá lisztezgetve, kinyújtottam kb. 30 cm hosszúságú téglaláppá, lekentem a zsír 1/6-ával és szorosan feltekertem rúddá, mint a bejglit szokás. Az ily módon előkészített 6 rudat lefolpackozva a hűtőbe tettem pihenni másnapig. Zsanuária (Anikó) 1 órára tette hűtőbe.
A tojás fehérjét egy üvegbe helyezett kis neylon zacskóba gyűjtöttem, mad lezárva a mélyhűtőbe raktároztam. Habcsók vagy piskóta készül később belőle.
Másnap a liszttel hintett gyúrótáblára emeltem egy rudat (a többi a hűtőben várt sorsára). Anikó ekkor kente le a zsírral, de én inkább előző napon letudtam ezt a procedúrát, hogy már csak a formázással és sütéssel kelljen foglalkoznom.

Késsel 2 egyenlő, majd azt is 2-2 egyenlő részre vágtam. 4 rudacskát kaptam, mindegyiket háromba vágtam, tehát összesen lett 12 ujjnyi darab tésztám.


Egyesével vágásfelülettel lefelé fordítottam, és kis körformává nyújtottam (a kis hengereket felállítottam, kezemmel kicsit lenyomtam, mielőtt igénybe lett véve a nyújtófa, ettől lesz szép réteges). 


Rátettem a szélére egy kis kanálnyi szilvalekvárt két kanálka segítségével, feltekertem és a két végét összecsípve kiflivé formáztam. 


Sütőpapírra sorakoztattam a tepsin és előmelegített sütőben 180C fokon 20-25 perc alatt készre sütöttem. Világos színe legyen! Amíg sült az első adag, addig előkészítettem a következő sütésre valókat.


Tálalás előtt meghintettem porcukorral a csinos kis hókifliket. Gyorsan fogy :

Nemsokára újra sütöm, mert annyira finom!!!




Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

ÚJÉVI KRISTÁLY-SALÁTA AZ ÜNNEPI ASZTALRA

$
0
0

Bárki könnyen elkészítheti ezt az egyszerű, mutatósan tálalt salátát a karácsonyi vagy szilveszteri asztalra. Mindenki használjon ízlésének megfelelő mennyiséget, az alap hozzávalók listáját megadom. A tradicionális orosz Olivje (Olivier) saláta pontos receptje itt található a blogomon.

héjában főtt burgonya
főtt tojás
hagyma
savanykás alma
ecetes savanyú uborka
főtt disznónyelv (vagy főtt csirkemell)
főtt sárgarépa
főtt zöldborsó (lehet konzerv)
majonéz

tejfel
mustár
citromlé
pici porcukor
őrölt bors

A diszítéshez egy főtt tojás és egy főtt sárgarépa, petrezselyemzöld.

A kristály lapokhoz:

3 evőkanál zselatin        
4 pohár húsleves (sima vízzel hófehér-áttetsző lesz)
fokhagyma
1 babér
pár szemes bors
(vagy elkészített kocsonya leve)

Elkészítettem tetszőleges mennyiségekből a krumplisalátát, mindent kisebb kockára vágtam.
A kristálylapokhoz a meleg húslevesben vagy fűszeresen felfőzött sima vízben feloldjuk a zselatint és egy nagyobb tálcára vagy nagyméretű tányérra, tepsire szétterítjük, ha kellően megkötött az anyag, akkor éles késsel vagy akár pizzavágóval felkockázzuk, nekem téglalapok sikerültek. Én kocsonyát főztem és abból a léből majdnem 4 csészényit dermesztettem nem túl vastag lappá (1-1,5 cm jó) a hűtőben.        
Egy téglalap alakú kerámiaedényt beterítettem folpackkal és belesimítottam a salátát. Lehet rétegenként lerakni és minden sort lekenni a tejfeles-majonézes ízesített keverékkel vagy akár csak majonézzel.

Betettem hűtőbe, hogy kicsit összeálljon. Átborítottam egy lapos tálaló edényre, óvatosan lehúztam róla a folpackot. A salátát kiraktam a kristálylapokkal alulról felfelé, hogy ne csússzanak el és a saláta egyik sarkát kidiszítettem. Kevésnek bizonyult a szemre mért kocsonyalé adag, ezért hézagosan tudtam kirakni a lapokat. Sűrűn még szebben mutat :)


Tálalásig hűtőben tartottam. Sajtos rántott húst kínáltam mellé, nagyon szeretjük. Aki nem ismeri, annak kedvéért leírom- a megszokott módon panírozom a kiklopfolt, sózott, borsozott karajszeleteket. Liszt, tojás, prézli és reszelt kemény sajt keveréke, pl. trappista. Közepes lángon bő olajban aranysárgára kisütöm.

HÁZI MAJONÉZ:

200 ml olaj
2 nyers tojás sárgája
1/3 teáskanál só
1 tk porcukor (saját ízkombinációm)
1/3 teáskanál mustár
6 %-os ecetből 5-6 ek (eredetileg 1 ek)(vagy citromlé)

Botmixerrel vagy mixerrel a legegyszerűbb készíteni- alacsony fordulaton. Vagy manuálisan habverővel...


Kristálylapok ötlete innen.

Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim 


vicuska13.blogspot.hu

KARÁCSONYI MÁKOS MARCIPÁNOS STOLLEN

$
0
0

Egy elragadóan finom stollen receptet hoztam megmutatni! A hagyományos stollent (azt mondják, hogy több mint 700 éves a híres Christstollen) általában karácsony előtt 3 héttel szokták sütni. Olyan, mint egy finom édes kalács, de sűrűbb az állaga. Szimbólumként értelmeztetik- mint a fehér ruhába csomagolt kis Jézust :)
Ez a stollen azonban akár frissen sütve is rögtön fogyasztható, élvezetes és eszméletlenül finom ízű, puha, szinte olvad a szájban! Szeretettel ajánlom elkészíteni!!!

2 db 100g-os csokival borított marcipán rudam volt itthon. A mákos töltelékbe csokival együtt reszeltem meg, a tésztájába a csokirétegtől megszabadítva.
Mogyoró helyett diót használtam.


40 gfriss élesztő
50 gcukor
kb 500 gliszt
125 ml langyos tej
100 gmazsola
50 gkandírozott narancshéj
50 gkandírozott citromhéj
50 gkicsit darabosabbra darált
erdei mogyoró (nálam dió)
1 vaníliarúd
100 gmarcipán
200 gpuha vaj (időben kivéve a hűtőből)
opcionálisan csipet só, mert én minden kelt tésztához teszek


 TÖLTELÉK (az eredeti recept készen vásárolt máktölteléket írt):

300 gdarált mák
100 gmarcipán
180 ml tej
60 gcukor
3 evőkanál méz

A KISÜLT STOLLEN TETEJÉRE:

100 gpuha vaj (picivel kevesebb is elég volt)
100 gporcukor

Előkészületek:
A mazsolát és a kandírozott citrusokat le kell ünteni 100 ml sötét rummal. A mazsolát többször átmostam lanygos vízben. Ráöntöttem rumesencet, 1 órát hagytam ázni benne. A vékony csíkokra felvágott narancs- és citromhéjat magam készítettem, kevés cukros szirupban főztem még Karácsony előtt. A rumos áztatást ezért ki is hagytam. A vanília rudat éles késsel hosszában kettéhasítottam és az illatos magocskákat kikapirgáltam. A diót nem teljesen apróra megdaráltam késes darálóban, tehát néhány fordulattal darálva darabosan hagytam.


Az élesztőt belemorzsoltam a langyos tejbe, hozzáadtam az 50 g cukrot és 200 g lisztet. 30-40 percet letakarva hagytam feljönni. Ezután belekerült a vaníliamag, a lereszelt marcipán, 200 gvaj és a maradék kb 300 gliszt. Összeállítottam a kalácstésztát. Beledolgoztam a mazsolát, diót, narancs- és citromhéjat. 


A tészta puha, engedelmes, nagyon kellemes tapintású és csábítóan illatos lett. 2-2,5 órát kelt konyhakendővel letakarva.

Amíg kelt a kalácstészta, addig a következőképpen készítettem el a máktölteléket. A tejbe kevertem a cukrot ás felfőztem, beleöntöttem a mákot, elkevertem és a tűzről levéve hozzáadtam a mézet is. Felhasználásig tökéletesen ki is hűl. Belereszeltem a marcipán rudat. Nagyon finom lett a töltelék, nehéz neki ellenállni, hogy be ne kóstolgassa az ember :)

A megkelt tésztából lisztezett gyúrótáblán nyújtottam egy 30x45 cm méretű lapot.


Rákentem a máktölteléket és szemben egymással két oldalról feltekertem. Fel lehet tekerni úgy, mint a bejglit szoktuk vagy egymásra hajtani, harmadolva, jobbról és balról. Átemeltem sütőpapírral bélelt tepsibe és még egy órát kelni hagytam, kendővel letakarva. A 175C fokra előmelegített légkeveréses sütőben kb 45 perc alatt készre sütöttem. Az eredeti receptben 1 órát írnak, szerintem légkeverés nélkül sütve kell is annyi. De mindenki alkalmazkodjon a saját sütőjéhez. A sütőből kiemelve még forrón lekentem a puha vajjal és bőségesen, vastag rétegben megszórtam porcukorral.


Nem formában sütöttem, csak sima gáztepsin. A szélessége miatt hosszában középen kettévágva, szeletelve kínáltam.

Ebből a mennyiségből lehet akár 2 rudat formázni. Nagy sikere volt!!! Tényleg nagyon, nagyon, nagyon finom!!!!
Nagy méretű műanyag dobozban, fóliával letakarva tárolom, hogy ki ne száradjon.



Recept innen.

Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim 

vicuska13.blogspot.hu

VIRSLIS PAPUCSOK SAJTTAL

$
0
0

Vendégeknek, ünnepre, szilveszterre vagy csak úgy rágcsálnivalónak mondjuk hétvégi filmnézős délutánra, kirándulásra, piknikre, vacsorára is kitűnő sós sütemény!!!

Gerdivel megbeszéltük, hogy egymás blogjáról készítjük el a virslis harapnivalókat szilveszterre. Nekem nagyon tetszett ízre, külcsínre, bár az én papucsaim kényelmesebb formát vettek fel, némelyik kicsit szétnyílt :) Ő ezeket a virslivirágokat sütötte meg mustárral és ketchuppal, íme, milyen szép virágosrétet varázsolt :)

1 kgliszt
25 dk margarin vagy vaj, vagy sertészsír
2 kiskanál só
35 gfriss élesztő
4 dltej
1 kiskanál cukor
2 egész tojás
egy nagyobb csomag virsli, 3 felé vágtam keresztben (sajtosat vettem)
mustár (mustárt összekevertem mézzel- finom, pikáns lett)
ketchup (nálam csak mézes-mustáros készült)

100-150 greszelt keménysajt a tetejére

Lereszeltem a sajtot, a virsliket 3 részbe vágtam. 
A lisztet egy nagyobb méretű tálba szitáltam, a közepébe mélyedést készítettem és a fele mennyiségű langyosra melegített cukros tejben felfuttattam az élesztőt. Kb 10-15 perc múlva a többi hozzávalóval együtt rugalmas tésztát gyúrtam, dagasztottam. Fele margarint, fele disznózsírt használtam.
Kendővel letakarva egy órát kelesztettem.
A sütőt előmelegítettem kb 170-180C fokra. A tepsibe sütőpapírt simítottam. A tésztát kétszerre nyújtottam ki, pizzavágó koronggal egyforma négyzetekre vágtam, rákentem egy csík mézes-mustárt, bele helyeztem keresztbe az 1/3-ad virslit, a két szembe levő sarkot összefogva egymásra hajtottam a tésztát, lekentem villával picit felvert tojással és megszórtam a sajttal.



Kb 20 percet sütöttem légkeveréses sütőben.
Érdemes volt babrálni vele, mert nagyon finom harapnivaló lett!!! Köszi, Gerdi :)


Nemcsak frissen kisütve, de másnap is finom volt a maradék virslis papucs.

Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim 

vicuska13.blogspot.hu

GAZDAG KORHELYLEVES

$
0
0

Nagyon finom korhelyleves!!! (wikiszótár szerint definiálva- savanyú káposzta leves kolbásszal megfőve) 

½ l savanyú káposzta
füstölt hús, csülökkel párolva a szilveszteri vacsorához (recept később)
egy szál füstölt kolbász (anyukámtól)
1 nagyobb sárgarépa
1 fej hagyma
szárított tinóru gomba, egy nagyobb marékkal
őrölt kömény
csombor, nekem nem volt
lehet egy-két cikk fokhagymát
fűszerpaprika, ha nem paprikás házi kolbászt használunk fel

tálaláshoz tejföl ½ citrom levével
és barna kenyér

A gombát beáztattam egy órára. A savanyú káposztát kicsit átmostam, rövidebb szálakra vágtam. Az apróra vágott hagymát hidegen sajtolt napraforgóolajban megpároltam, rádobtam a káposztát, köményt, némi sót. Hozzákevertem az illatos erdei gombát, a szép barna levével együtt. Felöntöttem kívánt mennyiségű vízzel. Felfőztem. A füstölt hús most kerülne bele, de az enyém már készre volt főzve, ezért a legvégén adtam csak hozzá a leveshez. A félkarikára vágott sárgarépát és a karikázott füstölt kolbászt. Kis lángon főztem. Elkészítettem a végén a rántást a lereszelt fokhagymával, liszttel. Pár perc főzés után tálaltam.
Isteni finom lett és jólesett a sok ünnepi étel után!!! 


Recept innen.


Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

SZILVESZTERI CSÜLÖK LILAKÁPOSZTÁVAL

$
0
0


Isteni finom, zaftos, ízletes ünnepi vacsora- bármikorra.  Bár időigényes étel, de nagyon egyszerű elkészíteni és biztos siker!!!

Ahogyan készítettem:

egy nagyobb csontos, bőrös csülök
1 kgcsontos füstölt oldalas
3 fej nagy vöröshagyma
1 fejnyi fokhagymacikk
2-3 babérlevél
szemes bors ízlés szerint
sertés zsír
kevés só


A sütéshez szükséges még:

2 kghéjában főtt krumpli, hámozva
4-5 fej hagyma négybe vágva
1-2 fej fokhagyma cikkei
bors
1 doboz kacsamáj és kacsazsír (nálam kimaradtak)

Párolt lilakáposzta:

2 kis fej lilakáposzta szálasra vágva
2 fej hagyma
olaj
1 dl cukor
2 dl víz
1 dl ecet
1 tk só
1 teáskanál darált köménymag


Először elkészítettem a dinsztelt káposztát. A cukrot egy mély vastag aljú vasedényben napraforgó olajon karamellizáltam, rádobtam a köménymagot, a szálasra vágott hagymát, megsóztam, valamennyit így sütöttem és felöntöttem a vízzel és ecettel. Le se fedve kisebb lángon puhára pároltam. Nekem el is főtte a levét, akkor lekapcsoltam alatta a tüzet. Megkóstoltam, még egy kis köményt adtam hozzá. Aztán újra és újra megkóstoltam, de csak azért, mert már így egymagában is  nagyon finom volt!!! Kénytelen voltam eltenni szem elől, hogy még maradjon a sült csülök mellé is :D Anikó, ez tökéletes recept!

Elektromos kuktában a fűszerekkel készre pároltam a csülköt kevés vízben, 2x félóra alatt. Egyszerre fél óra főzési idő állítható be, kb 40 %-al rövidebb az elkészítési idő benne.
Miután félig kihűlt, a füstölt húst leszedegettem a csontról, a felét eltettem a korhelyleveshez.
Egy nagyobb, mélyebb tespsit kizsíroztam, a közepére helyeztem a bőrös részén beirdalt csülköt, körberaktam a negyedelt és még félbevágott krumpliszeletekkel, sóztam, borsoztam, rászórtam a hagymát, a fokhagyma cikkeket. A visszamaradt füstölt léből öntöttem alá keveset és betoltam a 180C fokra előmelegített sütőbe, légkeverésre- kb. 40 percre. A csülköt párszor meglocsoltam a lével, egyszer megfordítottam.
Már az illata is elvarázsolt!


Méltó étek az ünnepi asztalra! Laktató és finom!
Másnap megismételtük az élvezetét, de akkor már kicsontoztam a megmaradt csülköt, kisebb darabokra vágtam. Másnapra talán fokozottabban finom volt, mert tökéletesen összeértek az ízek.

Recept Anikótól (Zsanuária).
                               
Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

ÜNNEPI MISHELLE TORTA AZ ÉN VERZIÓMBAN (MULTILAYERED CAKE)

$
0
0

Elegáns, könnyed, légies, mennyeien finom ízű, nem túl édes, többrétegű torta! A szerzője Mishelle, aki nagyon szeretett volna megalkotni egy különböző ízekből összetett íz-skálát, ami magába foglal egy puha süteményt, krémtölteléket, gyümölcs-zselét és csokoládé glazúrt. És mindezt megkoronázza egy diós praliné alap.

Megvallom, nem kezdőknek való, de nagyon érdekes folyamat volt elkészíteni, a végén rájöttem, hogy  a maga nemében mégis egyszerű, tehát érdemes belevágni, mert minden képzeletet felülmúl a végeredmény.
Minden alkotóeleme egészében felhasználható más torta készítésénél- a ropogós diós-karamelles praliné, a tejszínes főzött  vaníliás- és csokikrém, a meggyes-zselés réteg vagy a tejszínes csokimáz.

Ha előre megsütjük a piskótát és másnap fogunk neki a tortának, sokkal gyorsabban készen van. Nagyon fontos lépés mindent előkészíteni és a leírás szerint összerakni.

A torta alapja egy vaníliás és egy csokis piskótalap.
A töltelék pedig hivatalos nevén bajorkrém és keményre vert tejszínhab (franciául ez a "cre`me bavaroise"). A cukrászatban ganachenak nevezett, nagyon könnyű, 2:1 arányban étcsoki, tejszín alapanyag tartalmú krém. No meg a pikáns, sötétpiros meggyzselé réteg! Fantasztikus!
Egyes részeket pontosan a leírás szerint követtem, másokat kihagytam, vagy átvariáltam, ilyen lett az én Mishelle tortám :)

Használt mértékegységek:

1 pohár liszt =140 g
1 pohár cukor =200 g
tej/tejszín/víz = 237 ml


Praliné:

1 pohár cukor
¼ pohár víz
1 evőkanál citromlé
2 pohár dió (lehet mandula, mogyoró)

Vaníliás piskóta lap:

3 szobahőmérsékletű tojás
½ pohár cukor
½ teáskanál vanília esszencia vagy ½ rúd vanília
2 evőkanál keményítő
csipet só

Csokis piskóta:

100 gszobahőmérsékletű vaj vagy margarin
½ pohár cukor
2 szobahőmérsékletű tojás
½ pohár aludtej vagy kefír
60 gcsokoládé
½ teáskanál vanília esszencia
2 teáskanál kakaópor
1 pohár liszt
1 teáskanál sütőpor
¼ teáskanál szódabikarbóna
csipet só

Meggyzselés lap:

1 üveg meggybefőtt lével együtt (kevés cukorral) 780 g-os üveggel használtam
15 gzselatinpor
folpack
Lehet fagyasztott meggyet felhasználni. Vagy más gyümölcsöt- eper, málna, mangó.
Legközelebb pürésítve próbálom ki, így is szuper ötlet, de szeletelésnél néha kiesett a meggyszem. Igaz, ez csak esztétikai baki.


Vaníliás és csokoládé krém (ganache):

2 tojás
350 ml tej
4 evőkanál keményítő
½ pohár cukor
1 teáskanál vanília esszencia vagy ½ rúd vanília
100 gcsokoládé
2 pohár tejszín (legalább 30%-os legyen)
15 gporzselatin (20 g-ot instantot használtam)

Glazúr:

150 gcsokoládé
2 evőkanál tejszín
2 evőkanál víz
1 evőkanál glukóz

MICHEL TORTA ELKÉSZITÉSE

DIÓS-KARAMELLES PRALINÉ:

Előkészítettem egy sütőpapírt, melyet megvajaztam a kör tortaforma mérete szerint, és mellé egy levajazott nyújtófát. 


A diót durvára daráltam és egy vastag falú serpenyőben (lehet sütőben) kisebb lángon átmelegítettem, kavargatva. Azért kell felmelegíteni, akár kicsit meg is pirítani, mert akkor nem hűti le hirtelen a karamellt és az nem keményedik, köt meg rögtön. Vastag falú lábasban a cukorra öntöttem a vizet és ezt a szirupot hagytam lassan felforrni, karamellizálódni, időnként megkeverve.  


Jó barna legyen, különben ragacsos, ragadós lesz a praliné a torta alatt. A receptben azt írták, nem kell keverni, de én úgy láttam, hogy azért nem árt beiktatni a folyamatba.
Amikor a karamell elérte azt a szép barna színt, amit szerettem volna, a tűzről leemelve belekevertem a diót úgy, hogy minden darabkáját körbeölelje az aranyló, lágy karamell.




Óvatosan kiöntöttem az előkészített papírra, elegyengettem a fakanállal, majd a nyűjtóvával egyenletes,sima lappá tömörítettem. 5-10 perc után egy éles késsel körbevágtam méretre a tortaalj után szabadon. 


Ez a torta legalsó lapja, ami készen is lett! A lehulló részeket késes darálóban ledaráltam apróra- ezzel vontam be a kész torta oldalát.


PISKÓTA

A piskótát analóg módon kell készíteni, mint ahogy előírják a nagykönyvben. Én az egyik receptem szerint készítettem, de soknak találtam a kétféle lapot (így is elég magas lett a torta, szerintem pont megfelelő lett a mérete), ezért közkívánatra csak a kakaós piskótát sütöttem meg a következő módon. A sütőt előmelegítettem kb. 170Cfokra (nem hőlégkeveréssel sütöttem, hogy ne szárítsa túl).

6 tojás sárgája
6 tojás fehérje
120 gkr.cukor
120 gliszt
csipet só
½ vaníliarúd magja
1 teáskanál sütőpor
2 evőkanál kakaó (ha sötétebbre szeretnénk, akkor minusz 1 evőkanál liszt + 1 evőkanál kakaó)
lehet fél csomag sütőport (nem tettem)

A lisztbe elegyítettem a kakaót, sütőport és vaníliát. A tojás fehérjét elektromos mixerrel nem túl kemény habbá vertem a sóval és a félidőben hozzáadott cukorral. Fakanállal hozzákevertem az előzőleg habosra kevert sárgáját, majd óvatosan, fakanállal, apránként beleforgattam alulról felfelé, félkörös mozdulatokkal a lisztet. A tortaforma aljába sütőpapírt tettem. 30 perc alatt 165-170C fokon készre sütöttem, megliszteztem a tetejét és kiborítottam rácsra, megfordítva hűlt. Két lapba vágtam.

MEGGYZSELÉ RÉTEG

Kb. tortaalj nagyságú fémedényt kibéleltem folpackkal. A meggyet a levével felfőztem, a tűzről levettem, hozzákevertem az instant zselatinport. Természetesen a leírás szerint használjuk a zselatint, attól függően, hogy milyet alkalmazunk (be kell előtte áztatni, feloldani, melegíteni vagy csak belekeverni)
Beleöntöttem az előkészített edénybe. Kicsit elegyengettem és kitettem a téli hidegbe dermedni a verandára. Nyers magozott meggy, kb. 400 g, esetében 15 percet kell főzni 1 pohárnyi vízben + 1 pohár cukorral, a végén + 30 g zselatin.


GLAZÚR (ezt is kihagytam)

Hűtőben 2 hétig is eláll. Egy edényben összekutyulni a tejszínt a vízzel és glukozzal, forrásig hevíteni és ráönteni az előkészített csokoládéra, keverni, amíg az feloldódik. Rögtön fel lehet használni.
Másik recept: 150 g csokoládé, 150 g tejszín, 1 teáskanál méz.

VANILIÁS- ÉS CSOKOLÁDÉKRÉM

Összekevertem a cukrot a keményítővel, beleütöttem a két tojást, csomómentessé tettem. Kevés tejjel higítottam, a többit felfőztem a vaníliával. Vékony sugárban hozzáadtam, folyamatosan kevergetve a tojásos masszát. Kis lángon rövid idő alatt sűrűre főztem (nem forralni!), átöntöttem egy laposabb tálba, folpackkal betakartam oly módon, hogy az a felszínt érje és ment hűsölni a fagyosan hideg verandára. A folpacknak hála nem képződik a tetején hártyaréteg. 
Miután minden főzött finomság kihűlt teljesen, utolsó fázisként készítettem el a krémet töltésre.
A hűtőből elővett tejszínt habbá vertem (ez csak nagyon hideg hőfokú tejszínnel sikerül). A csokoládét gőz fölött felolvasztottam. A tejszínbe kevertem az instant Expressz zselatin fixet.
A kihűlt krémhez kevertem a vaníliákat.  1/3-ad és 2/3-ad részre elosztottam a tejszínt és a főzött krémet. A kisebb részbe kevertem a kisebb rész krémet és a felolvadt csokoládét- ez lett a csokis krém. A nagyobb adag tejszínhez a nagyobb adag vaníliás krémet- ez lett a vaníliás krém.
Tulajdonképpen mindent előre el tudunk készíteni, csak a krémet kell frissen, mielőtt összeállítanánk a tortát.

ÖSSZEÁLLITÁS

Alulra kerül a diós-karamelles praliné-lap
1/3 vaníliás krém
½ piskótalap
1/3 vaníliás krém
zselés meggyes lap (a folpackról fellazítottam és óvatosan ráborítottam)
1/3 vaníliás krém
½ piskótalap
csokikrém a tetejére és az oldalára

Ha mindkettő fajta (1 vaníliás és 1 kakaós) piskótát sütjük, akkor a következő a sorrend: pralinélap, van. krém, van.piskóta, van.krém, zselé, van.krém, csokis piskóta, csokikrém. Apró trükk- hogy ne csúszkáljon esetleg a zseléréteg a krémek között, a krémet picit meg lehet szórni zselatin és porcukor keverékével.

Az oldalára habkártya segítségével rászórtam a darált grillázst.

Ha jól lehűlt, rá lehet kenni a felmelegített glazúrt. Én csak tejszínhabbal diszítettem.

Legalább 3 órát kell pihentetni, de még jobb egy éjjelen át hűtőben tartani. Forró késsel vágtam fel!


Recept innen. 
                               
Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

VILLÁMGYORS FÁNK 15 PERC ALATT

$
0
0

Nagyon gyorsan készen van ez a finom fánk, ha nincs időnk hosszadalmas élesztős fánkot készíteni, de mégis ennénk valami jó kis édességet :)

1 tojás
1,5 dltejföl
3 evőkanál porcukor
kb 250-280 g liszt
½ csomag sütőpor
1 evőkanál rumaroma, én most tojáslikőrt használtam
½ citrom reszelt héja

a sütéshez bő olaj
lekvárral, vagy csak úgy


Egy nagyobb tálban elkevertem a tojást a porcukorral, majd a tejföllel, hozzáadtam a likőrt, citromhéjat, sót és a sütőporos lisztet. Nekem elég volt 260 gahhoz, hogy leváljon az edény faláról, de még ragadós legyen, olyan sűrű nokedlitészta-szerű. Az olajat felmelegítettem és közepesnél kisebb lángon kisütöttem a fánkokat. Két evőkanál segítségével szaggattam ki a őket, melyeket megmártottam az olajban.
A hagyományos fánknál jóval kisebbeket gyártottam. Okki kinyújtotta lisztezett deszkán és ujjnyi vastagra szaggatta, de szerinte jobb lett volna úgy készíteni, ahogy én próbáltam ki az ajánlására :)
Nekem bejött, mert kevesebb mosogatással és tortúrák nélkül készülő finom fánk. A citromhéj különleges ízt kölcsönöz neki. Frissen el is fogyott, így az igazi!

Recept Okkitól
Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

JEREVÁNI FÁNK FŐZÖTT KRÉMMEL TÖLTVE

$
0
0

Valamikor nem is olyan régen Jereván minden utcasarkán lehetett kapni ezt a méltán népszerű fánkot. Talán nem is akadt olyan ember, aki ne szerette volna. Jereván Örményország fővárosa, az Ararát hegység mellett, ez a nagy város 2796 éves. Az örmény konyha ízvilága évezredek alatt alakult ki, a legősibbnek számít, hatással volt rá az asszír, görög és perzsa népek ízvilága. Óriási ételválasztékkal rendelkezik!

Nagyon finom fánk, ajánlom kipróbálni!!!!!!

JEREVÁNI FÁNK FŐZÖTT KRÉMMEL TÖLTVE


Egy csésze 250 ml
28 fánk lett ebből a mennyiségből.

TÉSZTA:

1 kgliszt
50 gfriss élesztő
1 egész tojás
3 evőkanál olaj
2 evőkanál konyak
3 evőkanál cukor (50 g)
1 teáskanál só
~ 2-2,5 pohár meleg víz (500-625 ml)

KRÉM:

1 egész tojás
3 evőkanál liszt
1 pohár cukor (170 g) (lehet kevesebb is)
2 pohár tej (2x250 ml)
késhegynyi vanília, vagy 1 csomag vaníliás cukor


Összeállítottam a tésztát a hozzávalókból. Az élesztőt csak szétmostam kézzel a meleg vízben. Puha legyen, éppen hogy ragadós, de a tál faláról leváló.
1-1,5 órát kelt, liszttel meghintve, konyhakendővel letakarva.

Közben elkészítettem a töltelék krémet. A tojást habosra kevertem a fele mennyiségű cukorral, majd csomómentesre a liszttel és egy pohár tejjel. A másik pohár tejet felfőztem tejforralóban a maradék cukorral, beleöntöttem a tojásos keveréket, a vaníliát és sűrűre főztem, állandóan kavargatva a masszát. A tüzről levéve áttettem egy tálkába és hűlni hagytam.


A tészta a duplájára kelt, nálam 1,5 óra alatt. Előkészítettem napraforgóolajat, mert innentől kezdve olajos kézzel készítettem a fánkokat. Olajban sütésnél nem hullik és nem ég meg a liszt sütés közben.
A tésztát átgyúrtam, nagyobb tojás nagyságú darabokat sorakoztattam a megolajozott gyúrótáblára. Mindegyiket egyeséel lángossá lapítottam a tenyeremben, a közepébe tettem egy evőkanállal a krémből és körben felcsipegettem a tésztát, mintegy batyút képezve belőle. Összenyomtam, megtekertem a tetejét és a betöltött, gömbölyű fánkot megfordítva visszahelyeztem a táblára. Mire a végére értem, mehettem is tűzre tenni egy mélyebb teflon bevonatú lábasban a bőséges olajat. Amikor jól felmelegedett, a fánkot két tenyerem között ellapítottam és óvatosan a forró olajba helyeztem. Kívánatos pirosra sütöttem mindet, közepesnél picivel visszafogottabb lángon, hogy jól átsűljön a fánk belseje. Az ellapítva is szépe kerek, egészséges nagyságú fánkokat papírtörlőre kiszedegettem, tálalásnál porcukorral meghintettem.



Nagyon finomak a töltött fánkok, a főzött krém isteni finom benne, másnap kihűlve ugyanolyan élvezetes volt állagra, ízre, mint frissen kisütve.




Érdekesség:

Létezik a jereváni rádió vicckategória. Tömör, szarkasztikus, bölcs és tanulságos, egyfajta irónikus görbetükör. Többnyire úgy kezdődtek: egy rádióhallgató kérdezi, hogy igaz-e a hír… és úgy folytatódtak, hogy- a jereváni Rádió azt válaszolja…
Az 1950-es évektől volt egy nemzetközi rádióadás, ahol bárki kérdést tehetett fel, amelyekre aztán a munkatársak utánajárva válaszoltak. Aztán a nép, néha butusabb kérdéseket is hallva, jó humorral megáldva maga kezdte megalkotni vicceit ebben a kérdésfelelet formában. Íme egy  jó kis rádiójerevános vicc a wikipédia oldaláról:
– Igaz-e, hogy Moszkvában a Lenin téren Volvókat osztogatnak?
– A hír igaz – közli a jereváni rádió –, azzal az apró korrekcióval, hogy nem Moszkvában, hanem Leningrádban, nem a Lenin téren, hanem a Moszkva téren, nem Volvókat, hanem Volgákat, és nem osztogatnak, hanem fosztogatnak.
A „jereváni rádiót” azóta is annak kapcsán szokás emlegetni, ha egy lényegi különbséget apró módosításként tüntetnek föl.
Idézet innen.

Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

FINOM ALMÁS KEKSZ

$
0
0

Nagyon könnyű elkészíteni ezt a finom porlós, omlós almás kekszet! A mérleget sem kell elővenni hozzá :)

100 gvaj
7 evőkanál cukor
1-2 egész tojás
2 pohár liszt (kb 250 g)
½ teáskanál só
1 teáskanál sütőpor
2 nagy alma
1 csomag vaníliás cukor

Porcukor a szóráshoz.


Bekapcsoltam a sütőt 175-180C fokra állítva a hőt. A puha vajat kikevertem a cukorral, tojással, a sóval, hozzáadtam a sütőporral elkevert lisztet. A legvégén óvatosan, kézzel belekevertem az 1 cm hosszú, keskeny csíkokra vágott, hámozott almát.
A tészta ragacsos lesz., így jó!
A tálkába, amiben a felvágott alma volt, pohárnyi vizet öntöttem, a kezeimet időnként belemártva- pinponglabdányi gömböket formáltam és sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztattam őket.
Lehet kanállal szaggatni a sütőpapírra, ebben az esetben kisebb csomók lesznek és rövidebb idő alatt sülnek ki a laposabb kekszek.
35 perc alatt sültek enyhén aranysárágára.
Tálalásnál porcukorral megszórtam. 


Kívül roppanós, belül puha, omlós keksz. Legközelebb ki szeretném próbálni reszelt almával. Gyorsan készült, gyorsan elfogyott, nem is emlékszem, hány db lett- talán 20-25?! :)


Facebookon ismegtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

KARAMELLES-DIÓS TÖLTÖTT OSTYA (OSTYALAPOK GRILLÁZZSAL TÖLTVE)

$
0
0



Tortához való ostyalapokat vettem, mely körlapoknak a fele kakaó hozzáadásával készült. Eszembe jutott egy Anyukám által készített recept a 80-as évekből, melynek mindig nagy sikere volt. Szerencsére megtaláltam a szakácsfüzetemben a rövid leírását. Ez a nagyon finom édesség nem a látványról szól, hanem az ízekről- karamell és darabos dió (grillázs) vajjal és sűrített tejjel… Egyszerű, gyorsan készül és finom! Fenomenálisan finom ízkombináció!

Előkészítettem a hozzávalókat:

300 gkristálycukor
100-150 gdió, kézzel kicsit megtördelve 
egy doboz édes sűrített tejkonzerv, 400 g

A habaráshoz:

3 evőkanál liszt
kevés tej, vagy víz

200 gvaj

A cukrot egy széles, vastag aljú, teflonbevonatú lábasban a dióval együtt kavargatva megkaramellizáltam. A lisztből és tejből (ha nincs, jó a víz is) egy teáscsészében alaposan csomómentesre kikavartam, annyi folyadékot adva többszörre hozzá, hogy jól kavarható legyen (mintha tejfeles habarást készítenénk). Belekevertem a tejkonzerv felét. Fakanállal folytosan keverve behabartam a karamellt, hozzáadtam a maradék tejkonzervet is. A legvégén a csomag vajat. Addig kell elegyíteni, amíg a vaj teljesen felodódik a karamellben.
Az előkészített 4 ostyalapot még melegen betöltöttem, természetesen a dió miatt nem lett egyenletes. Minden lapot a tenyeremmel enyhén lenyomkodtam.
A tetején szétkentem a megmaradt dió nélküli krémet. Miután kihűlt, felszeleteltem.


Nagyon finom lett, kicsit édes, ezért gyorsan telít. De így is nehéz megállni, hogy az ember ne nyúljon a következő szeletért :)
Jól esett felidézni a ráérős, régi, családi összejöveteleket :)


Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

KÓKUSZTEJES-RUMOS GOLYÓCSKÁK

$
0
0

Lányommal koprodukcióban kitalált és készített saját recept!

Eredetileg a blogon lévő tiramisu golyókat szerettük volna összehozni, de akinek készült, az az illető nem szereti a kávé ízét. Ezért módosítottunk a recepten és egy nagyon finom új ízű desszertet hoztunk össze, mely megérdemel egy új bejegyzést a blogban.
Egyszerű, gyors, mérsékelten édes finomság 10 perc alatt (ízlés szerint édesebbé tehető, de szerintünk így pont jó).

250 g mascarpone
300 g darált keksz
2-4-6 ek. porcukor, ízlés szerint (4-5 lapos evőkanál)
165 ml kókusztej konzerv
1 kis üvegcse jamaicai rumaroma (esenc)
1 evőkanál vaj

cukor nélküli kakaópor- beleforgatni a golyókat

Háziasszonyok megmentője ez a recept azok számára, akik időhiánnyal küzdenek, csak a mascarponeról kell gondoskodni és beszerezni pár csomag kekszet- és akár 10 perc múlva már guríthatjuk is le a torkunkon a labdákat… Otthonunkba hirtelen bejelentkező- beeső vendégek fogadására is kiváló. Nem utolsósorban előnye még az is, hogy nem kell begyújtani az édesség elkészítéséhez a sütőt.
Összekeverjük, összeállítjuk a hozzávalókat és vizes kézzel diótól kisebb nagyságú golyókat formálunk, kakaóporban meghengergetjük, és tálalásig hűtőszekrénybe rejtjük.
40 darab lett ebből az adagból.
A tiramisu golyóknál többször használtam mascarpone helyett tejszínes krémsajtot, mellé kevés vajat.

Megjegyzés: Legyetek óvatosak, mert nagyon gyorsan elfogy!

Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim

vicuska13.blogspot.hu

NAGYON EGYSZERŰ TÖLTÖTT KIFLI KELESZTÉS NÉLKÜL

$
0
0

Egyszerű elkészíteni, nagyon finom, gyorsan készen van, évek óta sütöm. Jó vendégvárónak is!
Mi úgy hívjuk- a kifli, ami nem ráz :) . 


500 gliszt
250 gmargarin
1 evőkanál cukros tejben felfuttatott 30 gélesztő
kb ¼ liter langyos tej
reszelt citromhéj

Az élesztőt felfuttattjuk. Összegyúrjuk a hozzávalókat, elég 5 perc dagasztás, de sima legyen, nem kell keleszteni.
Töltelék: dió, lekvár, mák (de lehet sajt, túró stb),


Vékonyra nyújtjuk és felvágjuk négyszögekre. Összesodorjuk kiflinek. Most baracklekvárral töltöttem. De lehet 20 cmátmérőjű körlapot nyújtani és 8 cikkre vágni. A szélesebbik végétől felterni.
A tepsibe sütőpapírt terítünk, a sütőt előmelegítjük kb 180 C fokra. A tetejét lekenjük egy tojássárgájával. Azonnal sütjük (20-30 perc), ha készen van, porcukorba hempergetjük (vagy megszórjuk a tetejét). Kb. 50 db kifli lesz.

Sütöttem már próbaképpen kevesebb, 60-70 g margarinnal, mert nem volt több otthon és picivel több tejjel, szép foszlós belű úgy is.


Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim.

vicuska13.blogspot.hu

MIMÓZA SALÁTA RÁKRUDACSKÁVAL

$
0
0

Ez egy nagyon népszerű, ünnepi saláta, melynek fő összetevői a sajt, tojás, halkonzervek, hagyma, vaj és majonéz. A Mimóza saláta a külseje miatt kapta ezt a nevet- elkészítve látványra a hóban szétszóródott tavaszi mimóza virágokra emlékeztet, esztétikai értéket képvisel :)
Rétegesen készül, nagyon sok variációja létezik. Én most rákrudakkal készítettem el. Egyszerű, könnyed saláta és nagyon finom lett!!! Húsvétra ideális!


4-6 tojás
200 grákrudacska (Surimi)
100-200 gkemény sajt
100-200 gvaj
1-2 hagyma
1-2 savanykás alma
350 galacsony kalóriás majonézt használtam (annyit használjunk, hogy ne nyomja el ízben a többi hozzávalót)


Először is mindent előkészítettem. A vajat beraktam a mélyhűtőbe, hogy könnyebb legyen lereszelni.
A hagymát apróra vágtam és hideg vízbe áztattam 20 percre (le is forrázhatjuk, majd leszűrjük).
A tojásokat átmosva forrástól számított 10 perc alatt megfőztem, hideg vizben hagytam lehűlni. Külön választottam a fehérjét és a sárgáját. A tojás sárgáját a reszelő legkisebb lyukrészén reszeltem le. Felhasználásig letakartam, ki ne száradjon.
A sajtot közepes lyukú reszelőn lereszeltem.
Az almát meghámoztam.
A rákocskákat hosszában kettévágva felkockáztam.


Egy általunk kiválasztott mélyebb edényben vagy akár nagyobb lapos tányérban, kezdjük el rétegezni a salátát a következő sorrendben.
A legalsó sorba került a tojás fehérje, melyet villával szétnyomtam. Megszórtam a reszelt sajttal, ráreszeltem a kissé fagyos vajat, megszórtam a leszűrt hagymával, megsóztam. Ezt a réteget lekentem vékonyan kevés majonézzel- beháloztam a teljes felületet és evőkanál aljával óvatosan elegyengettem.
Rászórtam a rákocskákat, erre reszeltem az almát (nagylyukún), erre került a második réteg majonéz, úgy, hogy mindent befedjen és a tetejére szórtam a reszelt tojássárgáját.

A sorrend mégegyszer:
1. tojás fehérje
2. sajt
3. vaj
4. hagyma
5. majonéz
6. rák
7. alma
8. majonéz
9. tojás sárgája

Másnapig hűtőben érlelődött (min 3 óra kell neki, de a legoptimálisabb egy éjszaka, vagy reggel elkészítve estére kínálhatjuk). Tálalás előtt lehet diszíteni alkalomhoz illően.



Következzék a klasszikus Mimóza receptje:

6 db friss, lehetőleg erős színű sárgájával, tojás
halkonzerv (olajos vagy natúr, sós lében, makrélacsuka, lazac vagy tonhal, de lehet füstölt hal is)
150 gkemény sajt
200-250 gmajonéz
100 gfagyasztott vaj
3 fej közepes hagyma
4-5 szál friss petrezselyemzöld (vagy kapor)

 


Még egy Mimóza variáció a sok közül, ami szintén finom és laktató:

200 ghalkonzerv, legjobb a makrélacsuka (szajra)
300 gburgonya
200 gsárgarépa
150 ghagyma
4 tojás
majonéz


A krumplit és a sárgarépát megfőzzük, kihűlés után meghámozzuk.
Az apróra vágott hagymát leforrázzuk, 10 perc után leöntjök róla a vizet, hideg vízben átmossuk (mindezt azért, hogy az erősségét elvegyük).
A sárgarépát, majd külön a krumplit is és a tojás sárgáját, tojás fehérjét apró reszelőn lereszeljük.
A halkonzervet leszűrjük és villával szétnyomjuk a húsát.
Legalulra kerül a hal, rá majonéz réteget teszünk, majd a tojás fehérje, vékony réteg majonézzel befedve. A sárgarépa rétegre hagyma, majd újabb majonéz-sor kerül. Rászórjuk a krumplit, kis sót és lekenjük majonézzel.
A tetejére szórjuk a tojás sárgáját. Hűtőbe tesszük a kész salátát.
Finom a hagyma úgy is, ha ecetes vízben hagyjuk állni felhasználás előtt.





Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim.
vicuska13.blogspot.hu

EXTRA CSOKIS MUFFIN

$
0
0

Renáta nagyon nagyon finom csokis muffinja.
Szétesően omlós! Ajánlom kipróbálni!


150 gliszt
2 tojás
150 gvaj (kicsit megmikrózva)
2 dltej (tejföl, joghurt, tejszín)
150 gcukor
3 evőkanál fügelekvár (eredeti receptben házi baracklekvár), hígabb legyen
½ csomag sütőpor
100 gkeserű kakaópor (holland)
a végén 100 g (1 tábla) tört étcsokoládé
csipet só (kiemeli az ízeket)

Lazán sima tésztává keverjük a hozzávalókat. Ne vigyük túlzásba. A massza sűrűbb legyen.
Egyenletesen elosszuk, ¾-ig töltjük a masszát a 12 csészés muffinformába, lehet papír tálkákkal kibélelni.
Előmelegített sütöben 20 percet sütjük 170 °C- on. Ha finom illatot érzünk a konyhánkban, akkor biztosan megsült, készen van. Hagyjuk kihűlni.
A muffin, ha nincs töltve semmivel, jól bírja a mélyhűtést! 



2015.04.19. Barna Gáborné Magdi visszajelzése facebookról:
"Szia Vicus! Tegnap megsütöttem, nagyon finom lett. Köszi az ilyen gyors recepteket. Puszi :)"
Én is köszönöm a visszajelzést!!! :)

Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim.

vicuska13.blogspot.hu

CSIPKEDLI PASZULY LEVES

$
0
0

Papókaféle csipkedli paszuly leves Anyukám elmondása alapján lejegyezve. Nagyon szeretem ezt az egyszerű levest! Második, veszélyeztetett terhességem idején állandóan ezt ettem volna, Papó főzte is rendületlenül :)

száraz szemes paszuly (népies megnevezése még: fuszulyka)
hagyma
vegyes zöldség (sárgarépa, petrezselyem gyökér mindenképpen)
piros paprika, darált
só, bors


Éjszakára átválogatva, megmosva beáztatjuk a száraz babot tetszés szerinti mennyiségben. Másnap puhára főzzük. Félretesszük. A levét bezöldségeljük úgy, mint a húslevest szoktuk- a sárgarépát, petrezselyemgyökeret hosszában vágjuk el kettőbe, négybe. Sózzuk meg. Amikor megfőttek, akkor megdinsztelünk, apróra vágott hagymát, megszórjuk piros darált paprikával és ezt a hagymás zsírt a leveshez adjuk. A főtt paszuly 1/3-át a levesbe tesszük, a többiből salátát (pl. vinigret) vagy törtpaszulyt készítünk, ami olyan sűrű legyen, mint a puliszka, mindezt karikára vágott dinsztelt paprikás hagymával, sült bacon szeletekkel, virslivel tálaljuk. De finom! 

A leveshez külön megfőzzük a csipkedli tésztát, amivel tálaláskor összemelegítjük. Ne hagyjuk benne, mert megissza a leves levét.  Petrezselyemmel megszórhatjuk a tetejét. Csipkedli tészta helyett főtt spagetti tésztával is kínálhatjuk, gyorsabb megoldás és ugyanolyan finom vele. Én így szeretem :)

A megfőtt paszulyt (szemes babot) zacskóban lefagyaszthatjuk. 

CSIPETKE:

1 tojás
100-130 g liszt (tojás nagyságától függ)
só vagy Delikát fűszerkeverék

A csipetke (csipkedli) tudják milyen szóból ered? A szép magyar „csipkedni” szóból. Egy tálban felverjük a tojást, fokozatosan gyarapítjuk a 100 g liszttel, sózzuk, illetve fűszerezzük. Ha már nem keverhető, akkor manuálisan átgyúrjuk, amíg fel nem veszi az összes lisztet magába. A tészta állaga kemény legyen! Leveszünk egy darabkát, amiből kötelet sodrunk és elkezdjük csipkedni a napraforgómag nagyságú tésztadarabkákat, melyeket megsodrunk a két ujjunk között. Hogy véletlenül se ragadjon össze, enyhén „púderezzük” meg liszttel.


Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim.

vicuska13.blogspot.hu

"SZERZETESI KUNYHÓ" TORTA MEGGYEL

$
0
0


Erika meghirdetett játékára készítettem el ezt a meggyes tortát. Érdemes körülnézni a blogján- egészséges ételeket készít változatosan! :) 


Nagyon finom, mutatós torta, akár ünnepnapra is, nem bonyolult az elkészítése, de! fogyasztás előtt egy nappal kell elkészíteni, hogy a tejfeles krémtől a kisütött, meggyel töltött rudak érkezzenek megpuhulni. Az egy üveg meggy kevésnek bizonyult, ezért félbevágott aszalt szilvában ¼ dióval töltöttem be 2 rudat. Monastirskaya izba néven ismert népszerű sütemény.

400 g liszt (2 pohárral)
200 g szobahőmérsékletű vaj (70 %-tól magasabb zsírtartalmú) vagy margarin
220 g kristálycukor
200 g tejföl, több, mint 25%-os zsírtartalommal
1/2 csomag vaníliás cukor
csipet só
1 teáskanál sütőpor (szerintem felesleges, kihagyható)
1 üveg mag nélküli meggy, leszűrve a levétől, a léhez adunk egy kis rumeszenciát vagy likőrt, amikor összeszedjük a tortát, a tészta rudakra locsoljuk

díszítéshez:
reszelt csoki vagy pörkölt darált dió


Tulajdonképpen egy tejfeles pitetésztát készítünk. A hagyományos pite recept aránya- 1 kg liszthez 2 evőkanál tejföl. Ebben a süteményben piteszerű lesz a textúra, de a tésztát a tejföl fogja össze, rugalmas, nem kemény állagot kell kapnunk. Tehát 2 rész liszthez egy rész tejfelt veszünk alapul, így készítve nem fogja eláztatni a tésztát, no és nem folyik ki belőle a gyümölcs leve sem.
Fontos, hogy a vaj szobahőmérsékletű legyen (az ujjunkat könnyedén bele tudjuk nyomni)! Ha túl puha, nem tud megfelelően keveredni a liszttel, ha kemény, akkor meg fog repedni a tésztánk. A vajat egy nagyobb tálban késsel darabosra vagdossuk és kevergetjük a liszttel. Ezután az ujjhegyeinkkel összeállítjuk. Belekeverjük a cukrot és van. cukrot, sót. A tejfelt apránként gyúrjuk hozzá, nem szabad egyszerre, így nem lesz ragacsos massza, megtartja a formáját. Lágyabb, de nem folyékony tésztát kell kapnunk. Nem kell több liszt bele, mert kőkeménnyé változtatjuk vele a tésztánkat és nincs az a krém a világon, amitől megpuhulna, ráadásul nem is lenne finom.
Ahhoz, hogy könnyedén ki tudjuk nyújtani, lehűtjük a tésztát, kézzel ellapítjuk (kb 10-15x20 cm) és két folpack lap között 30 percre a hűtőbe tesszük. Ha zsömlévé formázva tennénk a hűvösre, akkor egyenetlenül hűl le a tészta, a belseje melegebb marad, nem érkezik megfelelően lehűlni. Én most este gyúrtam be és csak másnap sütöttem meg.

KRÉM:
700 g zsíros tejföl
250 g porcukor
200 g szobahőmérsékletű vaj
½ citrom leve, de elhagyható adalék (most kihagytam)

A tejfölt szintén előző este készítettem elő. Egy tálba helyezett kétrétegű gézdarabba öntjük a tejfölt, szemközti sarkait batyunak összekötjük, egy fazék tetején keresztbe fektetett fakanál nyeléről lógatjuk alá úgy, hogy ne érje az alját, mert saját súlyánál fogva alaposabban szabadul meg a savótól. Finom, sűrű, krémsajtszerű krémalapot kapunk. A tejfölt természetesen a hűtőben csepegtetjük le, lefedve nehogy szagot kapjon. Ha aznap készítjük, akkor körülbelül egy óra alatt meg is van
Egy mély tálban kis fokozaton kezdjük mixerrel felverni a tejfölt, a porcukrot háromszorra adagoljuk hozzá,fokozatosan megemelve közben a fordulatszámot. Diétázók a vajat ki is hagyhatják, de éppen tőle lesz könnyed, habos, fényes és finom a krémünk. Figyelem, csak akkor lesz dús-habos, ha a vajat is többszörre adjuk hozzá. Nem kell sokáig verni. Felhasználásig be vele a hűtőbe.


A hűtőből kivett rugalmas tésztát 3 részre osztjuk, 2 kisebb, egy nagyobb méretűre. Mindegyiket kinyújtjuk 5 mm-re és kb 8x20 cm-res téglalapokra vágjuk pizzavágó koronggal (vagy késsel). A nyújtófát ne felejtsük el meglisztezni. Összesen 10 téglalapot kapunk- 3+3+4. Meggyszemekkel sűrűn kirakjuk egy vonalban, a tetején összecsípjük ujjainkkal a mindkét oldalról megemelt tésztát, a rudak végén is.


Kettőt félbevágott aszalt szilvával, benne ¼ cikk dióbéllel raktam ki, ezek kicsivel kisebb átmérőjűek lettek.


Sütőpapíros tepsire helyezzük a nagyjából egyforma rudakat varrattal felfelé, két oldaláról centinként megszurkáljuk fogpiszkálóval, hogy a sütés közben képződött felesleges gőz el tudjon szabadon távozni, különben a gőz megrepeszti a tésztánkat. 180-190 C fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt megsütjük.


Nem nőnek meg sütés közben, ezért pici távolságra rakhatjuk egymástól, olyan 2-3 cm. Az átlagostól kisebb tepsiben sütöttem, ezért nálam most szinte karöltve sorakoztak fel a töltött tészta rudak.


A tortát összeszedjük (piramis formára). Azon az edényen, tálcán rakjuk össze, amelyikről kínálni fogjuk, mert készen nem lehet átemelni szépen, formatartóan. Az alját a rúd hosszának megfelelően 2-3 evőkanál krémmel lekenjük, hogy jobban átitatódjon a krémmel a sütemény és kirakunk egymás mellé 4 rudat. Minden rúd-sorra rálocsolunk néhány evőkanál, rum eszenciával összekevert meggylét (amit lecsöpögtettünk). Bőven kerül rá a krémből. Erre 3 rudat fektetünk, belocsoljuk és újra sok krémet kenünk rá egy kanál segítségével, majd 2 rúd, meggylé, krém és egy tetejét lezáró maradék rúddal fedjük be a kunyhót. A megmaradt krémmel bevonjuk az oldalát is, tetejére csokoládét reszelünk vagy darált pörkölt dióval szórjuk meg.
Fogyasztásig 12 órát állnia kell!


Friss meggy is használható, de az rengeteg gyümölcslevet enged sütés közben a hő hatására a tészta szétreped. De ha mégis ezt a megoldást választanánk, mert nincs befőttünk, akkor sötét színű, édeskés érett meggyet vegyünk, 1 kilót, magoljuk ki. Minap láttam egy frappáns megoldást a kimagolásra- egy borosüvegre helyezték a meggyszemet a szárhelyének részével felfelé elhelyezve az üveg száján és egy evőpálcika vastagabb végével lazán az üvegbe tolták a meggymagot. Kipóbálom!
Szórjuk meg a meggyet 300 g kristálycukorral. Közepes lángon fakanállal kevergetve 5-7 percig főzzük.
Kicsit habzik a meggyünk, de hagyjuk, hadd tegye. 2 lapos evőkanál burgonyakeményítőt elkeverünk 50 ml (1/4 pohár) hideg vízzel. Levesszük a meggyet a tűzről, megvárjuk, amíg elsimul a teteje, ne zubogjon, elkeverjük benne a keményítőt, újraforraljuk. Készen van! 15 perc alatt leszűrjük, lehűtjük.

Készíthetjük a rudakat leveles tésztából, 2 csomag szükséges hozzá. Vékonyra nyújtjuk, és jól össze csípjüki a tésztát a meggy fölött, hogy ne nyíljon szét sütés közben. A krém lehet habbá vert tejszín porcukorral vagy karamellizált sűrített tejkonzerv vajjal habosra keverve. Nekem nagyon tetszik főzött krémmel (tej, liszt (vagy puding) habarásként főzve, kihűtve habosra keverve vajjal és porcukorral). Meggy helyett finom diós aszalt szilvával tölteni.

Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim :)
vicuska13.blogspot.hu

HAJDINA PÖRKÖLTTEL

$
0
0

Már régóta tervezek írni blogomban az egyik kedvencemről, a hajdináról (pohánka, pogányka, tatárka, tatárbúza, szerecsenbúza, grecska, kruppa, Erdélyben haricska is). A hajdina születési helye a Himalája. Innen vették át a szomszédos népek ezt a kultúrát és kezdték a saját területeiken termeszteni. Az egész világon az elit egészséges élelmiszerek között szerepel, melyek általánosságban a drága kategóriához tartoznak. A közhiedelemmel ellentétben nincs rokonságban a búzával és nem is gabona. A szegfűvirágúak rendjéből, keserűfűfélék családjából való, mutatós háromszög alakú magja van :) Magyarországra a tatárok által került.
A megpirított hajdina kása gyorsabban fő meg, omlós és illatos lesz. Öntöttvas serpenyőben vagy egy tepsiben pár percig át lehet sütni. Bár szerintem a sütőben nem tudjuk úgy kontrollálni illetve nyomon követni. Én kevés étolajon vagy száraz serpenyőben pirítom meg (tulajdonképpen átmelegítjük, elkezd pattogni és pergős hangot adni, amikor megkeverjük) 5-10 percig, amikor érzem a kellemesen pirult illatot és a színe is kicsit sötétebbre vált (vigyázzunk, ne pirítsuk túl, mert kesernyéssé válhat az íze), akkor felöntöm hideg vízzel, de lehet felforrt vízzel is felönteni, sózom és közepes lángon, időnként megkavarva, készre főzöm-párolom. Valahol olvastam, hogy a pirítása megkönnyíti az emésztését. A végén beledobok 5-6 deka vajat, óvatosan beleforgatom. Ettől isteni finom lesz az íze, illata!!!
 A kereskedelemben már kapható előpirítottan, de mivel magas hőmérsékleten kezelik, amíg a raktárban áll, elveszíti értékes tulajdonságait. Ezért vásárláskor a kezeletlent részesítsük előnyben. 
Nagyon szeretem tejjel fogyasztani, finom, olyan, mintha egy sűrű leves lenne. Jó társa a húsnak, gombának, készülhet belőle palacsinta (a lisztjéből, otthon megőrölhetjük kávédarálóban), plóv, fasírt, tehetjük levesbe, salátába. Nagyon finom tortát süthetünk a lisztjéből, kenyeret. Egyszerű és finom összekeverve apróra vágott spenóttal, vagy simán parmezánnal megszórva fogyasztani. Gluténmentes- ezért lisztérzékenyeknek ajánlott!
A hajdina és a víz aránya mindig 1:2 de lehet kicsivel több vagy kevesebb, attól függően, mennyire lágyan szeretjük.

1 kg hajdinára számoljunk 2 liter vizet és 1 evőkanál sót.

Egy adaghoz vegyünk alapul:
1,5 evőkanál olaj (kihagyható)
1 csésze hajdina
2 csésze víz
só, ízlés szerint
50 g vaj

Mint minden kásafélét, először ezt is több vízben átmossuk, előbb hideg vízzel, majd forróval leöblítjük.  Előtte azonban alaposan áttisztítjuk, átnézzük, kiszedjük a nekünk nem tetsző szennyeződést, idegen gabonát. Egy vastag falú vasedényben olajat melegítünk, vagy csak szárazon, átpirítjuk, szárítjuk benne a hajdinát 4-5 percig, felöntjük a vízzel, megsózzuk, és erős lángon felfőzzük. Fedő alatt, mérsékelt, de nem kis lángon készre főzzük. A végén hozzáadjuk a vajat.


A pörkölthöz a megmosott sertés- vagy marhahúst megmossuk, kockára vágjuk. Az apróra vágott hagymát (ne sajnáljuk a mennyiséget, ez adja a sűrű szaftot) megdinszteljük, meghintjük darált piros paprikával, a húst fehéredésig átforgatjuk a forró zsírban és felöntjük vízzel. Egy paprikát kicsumázunk, kockára vágva belekeverjük. 2 paradicsomot lehámozva, kockázva utána küldjük. Sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Tehetünk bele 1-2 cikk fokhagymát. Lassú tűzön puhára pároljuk, időnként pótolva alá a vizet, ha elpárologna.
Ha készen van, a hajdina mellé tálaljuk vagy összekeverjük vele, úgy még finomabb. Salátával kínáljuk.

Ecetes paradicsomsaláta
A paradicsomot apró kockára vágtam, sonkahagymát és petrezselyemzöldet szintén, édes-sós-ecetes (mint a salátára) vízzel felöntöttem. Hagytam összeérni.
Először a pörköltöt készítsük el, mert kiszámíthatatlan a puhulási ideje, utána a salátát, mert össze kell érnie, majd a legvégén a hajdinát.
Nagyon finom gombapaprikással is!!!!!



Ami még eszembe jutott a hajdináról:

Termoszban is készíthető, pl. kismamáknak, hogy teljes tápértékét megőrizhessük. Este előkészítjük, megmossuk, megfuttatjuk forró serpenyőben, sózzuk, áttesszük az ételtermoszba, és felöntjük forró vízzel. Lezárjuk. Reggel fogyasztható!

A hajdina fehérje minőségében megközelíti az állati eredetű fehérjéket, ezért teljes értékűen lecseréli a húst. Rutint tartalmaz, ami segít eltávolítani a felesleges folyadékot a szervezetből. A többi gabonaféléhez képest sokkal lassúbb az emésztése, így tartós jóllakottság érzést ad.
Kálium tartalma támogatja a jó vérnyomást, a kálcium pedig a törékeny csontokat és körmöket, csökkenti a fogszuvasodás előfordulását, a magnézium pedig megment a depressziótól, segít az elhízás elleni küzdelmünkben, gazdag vastartalma elősegíti a vörösvértestek képződését, hasznos vérszegénységre. Igazi B-vitamin bomba. Javítja a vérkeringést, erősíti az immunrendszert, a legjobb koleszterin csökkentő. Akinek gyakran görcsöl a lába, vádlija vagy vizesedik- a mosott hajdinát szárítsa és kávédarálóban darálja meg. Napi rendszerességgel vegyen be egy evőkanál hajdina lisztet, nekem segített! Vérszegénységre ebből a lisztből 2 evőkanállal, naponta 4-5 alkalommal meleg tejjel, megemeli a hemoglobinszintet a vérünkben. Candida elleni étrendben alkalmazható. És még sorolhatnám, de hát ez itt egy gasztroblog! :)

Kefir és hajdina liszt gyógyhatása
Csökkenti a vércukorszintet, tisztítja a beleket és az ereket, pl reggelire minőséges aszalt szilvával visszaállítja az egészséges bélflórát, normalizálja az anyagcserét és a hasnyálmirigy munkáját. A hajdinakása fogyasztása önmagában is ősi, nagyon hatékony mód a szervezet és az emésztőrendszer, belek tisztítására.
Recept az erek és belek tisztítására: szükség van egy evőkanál hajdinára (előtte megmossuk, sütőben szárítjuk), kávédarálóban lisztté őröljük, elkeverjük egy pohár kefirben és a hűtőbe tesszük éjszakára. Reggel fél órával étkezés előtt megisszuk ezt a gyógyító szert. A kúra 14 nap, de lehet egy hónap is.


Egy kis mosoly-csalogató szösszenet :)

A lány hívja az anyját telefonon és panaszkodik:
-      Anyukám, a hálátlan férjem már megint nem akarja megenni a hajdinát!
-      Kislányom, akkor mondd el neki, hogy mennyire igyekeztél, amikor megfőzted!
-      Hoppá, hát előtte meg is kell főzni??!


Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim :)

vicuska13.blogspot.hu

DARÁZSFÉSZEK CSOKIDARÁVAL ÉS KÓKUSSZAL

$
0
0

Szánter blogjáról sütöttem ezt a csoda-finom, kelt tésztás, darázsfészek tekercset ("Étcsokis darázsfészek"). A sütemény nagyon omlós, zamatos, az íze pont olyan  csodálatos- ahogy Terike ígérte. 
„Érdemes megsütni, mindenki szeretni fogja, nem lehet betelni vele!” 

Tanúsíthatom, hogy így van!!! :)


400 g liszt
3 tojás sárgája
1 csomag vaníliás cukor
200 ml langyos tej
3 evőkanál cukor
40 g vaj
3-5 evőkanál tortadara
30 g élesztő

Töltelék.
100 g vaj
150 g porcukor
1 csomag vaníliás cukor

A tetejére:
3 evőkanál kókuszreszelék

A lisztet beleszitáltam a dagasztó tálba, a közepébe mélyedést készítettem, ahova beleöntöttem a tejben kézzel szétmosott élesztőt és a belekevert cukrot. Lehet persze külön edényben. Letakarva hagyjuk felfutni az élesztőt, ez kb 10 perc. Én most 50 fokra állított sütőben hagytam dolgozni. Amikor megnő a térfogata és a tej tetejére feljön, akkor összedolgozhatjuk a többi hozzávalóval.
Hozzáadtam a többi komponenst és bedagasztottam a tésztát, félidőben a vajat is beledolgozva. Lágyabb tésztát kapunk, de könnyű vele dolgozni, addig gyúrjuk, amíg leválik az edény faláról és a kezünkről. Közben arra gondolhatunk, hogy nemsokára milyen finom, illatos, puha darázsfészket fogunk élvezettel fogyasztani. Kendő leple alatt 20 percet kel. Fél centis téglalapra nyújtjuk, lekenjük kézzel az előzőleg habosra kikavart vajas porcukorral. 
Ráhintjük a tortadarát és feltekerjük. 


A rudat egyenletesre igazítjuk, ha kell, kicsit megnyújtjuk, ha valahol vastagabb lett.


Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük a centiméteresre vágott korongokat fektetve. 

A tetejét megszórjuk kókuszreszelékkel.


20-25 percet kelesztjük. 180C fokon sütjük. Terike 45 percet sütötte, nekem elég volt 25-30 perc sütési idő.



Ha van rá egy kis szabadidőnk, akkor díszítsük erezett levelekkel úgy, mint Terike, nagyon jól mutat, ünnepélyes külsőt ad.  


Facebookon is megtalálhatóak a receptjeim :)

vicuska13.blogspot.hu
Viewing all 161 articles
Browse latest View live